Южнокорейският гигант Самсунг обяви, че ще построи завод за полупроводници в град Тейлър, щата Тексас, на фона на глобалния недостиг на чипове за телефони, автомобили и електронни устройства, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
Това е най-голямата пряка чуждестранна инвестиция, която някога е правена в щата Тексас, заяви при оповестяването на проекта губернаторът на американския щат Грег Абът.
Самсунг съобщи, че ще започне строителството на завода в Тексас догодина и се надява той да влезе в експлоатация през втората половина на 2024-а, като ще създаде 2000 работни места.
Южнокорейският гигант в електрониката е избрал местоположението, базирайки се на определени фактори, сред които правителствени инициативи и готовността и стабилността на местната инфраструктура. Това заяви вицепрезидентът на подразделението за електроника на Самсунг Кинам Ким, застанал до губернатора републиканец.
Липсата на чипове се превърна в препятствие за бизнеса и повод за сериозни опасения за националната сигурност на САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Недостигът в доставките на полупроводници, породен от локдауните, наложени заради коронавируса, значително възпрепятства производството на нови превозни средства и електронни устройства вече над една година.
Заложени на карта са и икономическата и национална сигурност, тъй като много американски компании са зависими от производството на чипове в чужбина, най-вече в Тайван.
Чиповете, които ще се произвеждат в новия завод в Тексас, ще имат приложение в мобилните технологии, в 5Джи (5G) мрежите и в изкуствения интелект, отбелязва Самсунг.
Тази инвестиция ще помогне да предпазим веригите ни за доставки, да съживим промишлената ни база и да създадем работни места, изразиха задоволството си в комюнике двама съветници на президента на САЩ Джо Байдън – Брайън Дийс за икономиката и Джейк Съливан за националната сигурност, цитирани от Франс прес.
Самсунг, който присъства на американския пазар от 25 години, депозира документите за проекта в Тексас през януари миналата година.
Групата се стремеше да получи данъчни стимули за над 800 милиона долара за 20 години от властите в американския щат, твърдейки, че все още не е направила избора си между Аризона, Ню Йорк и Южна Корея.