Аржентина стана световен шампион за трети път в историята си, след като победи Франция след изпълнение на дузпи с 4:2.
В редовното време мачът завърши 2:2, като Аржентина комфортно водеше с 2:0 десет минути преди края, но Килиан Мбапе с два гола за две минути изравни. В продължението Лионел Меси с втория си гол отново изведе аржентинците напред за 3:2, но Мбапе отново върна “петлите” в мача от хладнокръвно изпълнение на втора дузпа.

При дузпите пропуски за Франция направиха Кингсли Коман и Орилиен Чуамени. Аржентинците стреляха без грешка. Победния наказателен удар за Аржентина вкара крайният защитник Гонсало Монтиел.
Лионел Меси заслужено спечели “Златната топка” за най-добър футболист на Световното първенство по футбол, след като изведе Аржентина с капитанската лента до трета купа в историята.

Меси спечели приза и през 2014 в Бразилия, въпреки че тогава Аржентина загуби финала срещу Германия след продължения. Той е и седемкратен носител на т.нар. трофей Ballon d’Or за най-добър футболист в света.
Мбапе е носител на “Златната обувка” за най-резултатен футболист в Катар 2022. Френският национал започна финала при равенство с Меси с по пет попадения, но отбеляза хеттрик и така завърши турнира със сбор от осем. Мбапе вкара други четири гола преди в Русия, когато “обувката” завърши в ръцете на англичанина Хари Кейн.
Емилиано Мартинес пък получи “Златната ръкавица” за най-добър вратар на Световното първенство. Той допусна осем попадения в седем мача и бе в основата на победите срещу Нидерландия и Франция при изпълнения на дузпи.
ФИФА обяви за най-добър млад футболист на турнира в Катар аржентинеца Енцо Фернандес. 21-годишният футболист на Бенфика игра в седем мача на турнира и бе титуляр в пет от тях, включително от началото до края на финала с Франция. Той вкара един гол на Мексико.

За Аржентина това е трета световна купа като преди Катар, световният трофей по футбол те печелят през 1986 год. По този начин, аржентинците се нареждат на четвърто място по световни купи. Първи са Бразилия с 5 спечелени трофея, след тях се нареждат Италия и Германия с по четири.