Няма причина за промяна на съществуващия курс на лева към еврото, а подобни твърдения са “некомпетентни и безотговорни”. Това заявиха от Българската народна банка за БТА, потърсени за коментар, след като вчера в медийното пространство се появиха публикации за наличие на доклад, изпратен от Министерството на финансите към Министерски съвет, в който е посочено, че е възможна промяна на заложения курс към единната валута заради текущото състояние на държавните финанси и ако не се предприемат спешни действия.
На въпрос дали има причини да се смята, че курсът лев/евро може да бъде променен, от БНБ отговориха: “Не, няма такива причини. Международните валутни резерви на Българската народна банка (които обезпечават левовете в обращение – бел. ред.) са на най-високото си ниво за последните 30 години. Подобни твърдения за промяна на курса лев/евро са некомпетентни и безотговорни”.
От централната банка посочиха още, че не са водени разговори между техни представители и на Министерството на финансите относно евентуална промяна на курса. От БНБ допълниха, че “такава промяна е невъзможна“.
Заради ръста на разходите за по-високи пенсии, облекченията за бизнеса заради скъпата енергия, както и намаления ДДС, финансовото министертво алармира преди месец, че разходите растат прекалено бързо. Тогава от ведомството дадоха червена светлина за растящите разходи в държавната хазна, когато стана ясно, че още през февруари дефицитът възлиза на 250 млн.лв. От Министерството на финансите призовават за ограничаване на харчовете и повишаване на приходите в бюджета, така че дефицитът да се ограничи до 3% през 2023г.
Сред мерките, посочени от МФ, са замразяване на доходи, извън МРЗ, отпадане на ДДС облекченията, увеличаване на акцизите върху цигарите и тютюневите изделия, облагане на свръхпечалбите и 100% дивидент за държава.
Пред bTV финансистът Любомир Дацов бе категоричен, че фиксирането в конкретна точка, в която е упоменат риск за страната, не е правилно. “Трябва да се гледа цялостната картина на този доклад. А тя казва едно – бюджетът е дебалансиран и има нужда спешни мерки за разходите.”, обясни той. Според него министър Росица Велкова е обявила желание за мандат за изготвяне на Бюджет 2023 и той предстои да бъде приет до 3 седмици.”Това е първата крачка от спасението на страната ни в тази ситуация. Ако не бъдат предприети последващи стъпки за справяне с разходите, ще имаме години на дефицити. С тези дефицити няма как да влезем в еврозоната и съответно това допълнително заплашва икономиката на страната”, каза още Дацов.
“Няма изготвен бюджет, разходите нямат рамка и съответно се увеличават. Затова миналата седмица министър Росица Велкова разпореди 20% намаляване на разходите на всички министерства”, коментира пред bTV от своя страна финансистът Кольо Парамов. По думите му държавата е в патова ситуация наистина, но, едва ли има сериозен риск за фиксирания курс лев-евро. “Смятам, че се прави излишно намаляване на ДДС за хляба и туризма, защото лишаването от приходи е най-тежката част в икономиката за една държава”, обясни той.