Камарата на строителите в България и Българската браншова камара “Пътища” категорично се противопоставят на разпространяването на подвеждащи и неверни информации за изпълнението на инфраструктурни проекти, финансирани с подкрепата на европейските фондове и от държавния бюджет. Това се казва в съвместна декларация на двете организации, получена днес в БТА.
Строителните фирми, независимо дали са български или чуждестранни, винаги са спазвали стриктно националното и европейското законодателство, създавайки честна и прозрачна конкурентна среда и ясни правила в бранша. Всички конкурси и обществени поръчки се провеждат съгласно действащата нормативна уредба и вярваме, че в България институциите гарантират тяхната законност и прозрачност, посочват организациите.
Вероятно заради наближаващите извънредни парламентарни избори на 2 април и предстоящите наесен редовни местни избори, зачестяват несъстоятелните атаки срещу строителните фирми за некачествено изпълнени проекти. Както винаги досега, позицията на КСБ и на ББКП е, че не приемат строителният отрасъл да бъде въвличан в политически битки. Приветстваме желанието на министъра на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков да провери как са разходени държавните и европейските средства. Но обявяването на прогнозни, а не на крайни резултати, създава некоректни внушения и превръща проверките в бутафория, са категорични браншовите организации.
В края на февруари при проверка на Северната скоростна тангента в София бе установено, че 30 на сто от асфалта липсват. По време на инспекцията на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков бяха взети ядки от асфалтовата настилка и проби от земната основа, чието качество ще бъде изследвано от Института по пътища и мостове към Агенция “Пътна инфраструктура” и “Научноизследователски строителен институт – НИСИ” ЕООД.

КСБ и ББК “Пътища” смятат, че всички договори за възлагане на строителни дейности са реализирани и приключени законосъобразно и под контрола и одита на българските и европейските институции. Това не е първият опит за оклеветяване на заетите в строително-инвестиционния процес – не само на строителните компании, но и на проектантите, надзорниците, възложителите. Всеки един от тях стриктно следва националното и европейското законодателство и не заслужава подобно отношение към работата му, се посочва още в декларацията.
Браншовите организации призовават политиците да бъде преустановено безотговорното, според организациите, говорене за работата на фирмите, което според камарите не е подкрепено с конкретни доказателства. “За нас е абсолютно неприемливо да бъдат опорочавани усилията на всички участници в строително-инвестиционния процес. Категорично възразяваме срещу опитите за дискредитиране на бранша и ще им се противопоставим по всички допустими от закона и морала начини”, се казва още в декларацията.