По време на конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата COP28, най-голямата строителна компания в България – „Главболгарстрой“, представи част от международните си иновативни и устойчиви проекти, които развива в сектор „Строителство“.
След официалното откриване на българския павилион, председателят на Надзорния съвет на “Главболгарстрой Холдинг”, инж. Камен Пешов презентира амбициозните строителните решения, които компанията разработва в партньорство с водещи западноевропейски университети, глобални производители на технологично оборудване, европейски секторни асоциации, публични власти и др.
Проектите са в три основни направления – кръгова икономика в строителството, енергийна ефективност и производство и потребление на зелена енергия.
В панелната дискусия на тема “Благоприятни за климата научни решения – технологии и иновации: Изкуствен интелект, сателитна технология, данни, чиста енергия, въглеродно неутрални индустрии”, зам.-изпълнителният директор на „Главболгарстрой“ с ресор „Международни отношения и бизнес развитие“ Пламена Ненкова, даде подробности по трите научни разработки.
Според нея ангажиментът към постигането на климатичните цели трябва да е приоритет за всички големи бизнеси.
„Ние се радваме и дълбоко оценяваме партньорството си с академичните среди при разработването, тестването и ефективното внедряване на иновативни технологии и решения, които значително оптимизират производствените процеси и намаляват влиянието им по отношение на околната среда. Именно строителството е един от секторите на икономиката с най-голям потенциал за постигане на ефективни резултати и изпълнение в кратък срок на реални проекти, допринасящи за „кръговия“ преход.“
Пред гостите на събитието бяха представени основните принципи и цели, заложени в проектите за рециклиране на строителни материали – MOBBICON-PRO, NRG-STORAGE и пилотната водородна инсталация, която следва да бъде изградена и да заработи на територията на подземното газохранилище „Чирен“.
Концепцията „MOBICCON-PRO” e финансирана по най-голямата научно-изследователска програма на ЕС „Хоризонт Европа“, като проектът се разработва от 10 партньора от различни точки на Европа и цели изграждането на мобилно съоръжение за производство на висок клас рециклирани строителни продукти и материали.
„NRG-STORAGE”, в който “Главболгарстрой” отново има водеща роля, включва разработката на иновативен и изключително лек изолационен материал, който да промени представите за изолация на нежилищни сгради.
“NRG-пяна“ – та дава заявка да постигне 25% по-добър изолационен капацитет, 10% по-висок капацитет за съхранение на енергия и 10% по-висока водонепропускливост и херметичност и с това да наложи ново възприятие за изолационните материали.
Последно представеният от българския строителен лидер проект е този за производство и използване на зелен водород за технологичните нужди в подземно газохранилище „Чирен“.
През септември т.г. във Вашингтон „Главболгарстрой“, американските технологични гиганти Solar Turbines (Caterpillar), Honeywell и българският газов оператор „Булгартрансгаз“ ЕАД подписаха меморандум за разбирателство по международния проект, който да демонстрира синергията между възобновяемата електроенергия, водорода и природния газ, и така поставиха начало на неговата реализация.
Пилотната инсталация в Чирен цели ефективно намаляване на емисиите на парниковите газове в единственото газово хранилище в страната.
В дискусията, посветена на благоприятните за климата научни решения, участие взеха още представителите на институциите, бизнеса и науката. Световният форум ще продължи до 12 декември, с участието делегати от 200 страни и с очаквано посещение от над 70 000 души.