Датските власти, отговарящи за морския трафик, съобщиха за изтичане на газ в Балтийско море, в близост до маршрута на газопровода “Северен поток-2”, предаде Франс прес.
Изтичането на газ, установено югоизточно от датския остров Борнхолм, “е опасно за морския трафик” и “навигацията е забранена в радиус от пет морски мили (около 9 км – бел. р.) около докладваната позиция”, заяви датският орган, отговарящ за корабоплаването.
По-рано през деня стана известно, че германските власти се опитват да установят какво е причинило внезапен спад на налягането в нефункциониращия газопровод “Северен поток-2”, информира Ройтерс. Говорител на компанията оператор на съоръжението е съобщил пред агенцията, че причина може да е пукнатина по тресето.
Операторът на “Северен поток-2” съобщи, че през нощта налягането в подводния тръбопровод е спаднало от 300 на 7 бара.
“В момента поддържаме контакт със съответните власти, за да изясним ситуацията. Все още нямаме яснота относно причините и точните факти”, пише в изявление на германското икономическо министерство.
Германия е информирала датските власти за инцидента, като се опитва да установи дали спадът на налягането е възникнал в германски води. Правителството координира реакцията си с енергийния регулатор, полицията и местните власти, се добавя в изявлението.
Базираният в Швейцария оператор на “Северен поток-2”, който е в процедура по несъстоятелност, обяви, че е информирал всички съответни органи и че изтичането, ако това е причината, не може да е на точката, в която газопроводът достига германска територия – в Лубмин, Северна Германия.
“Ако беше в Лубмин, щяхте да го чуете”, каза говорител на компанията.
Руският газопвород “Северен поток-2” трябваше да удвои обема на газ, изнасян към Германия. Той бе завършен и запълнен с 300 милиона кубични метра газ, когато германският канцлер Олаф Шолц спря проекта малко преди Русия да нахлуе в Украйна.