В България увеличаването на обхвата и дълбочината на обновителния процес на сградите се случва по-бавно и с огромно закъснение, някак си независимо от общоевропейските процеси, но нямаме основание да мислим, че това ни прави по-богати и по-щастливи. Това каза Драгомир Цанев – изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност “ЕнЕфект”, на форум в рамките на строително изложение, което се провежда днес в Интер експо център.
Само от нас зависи да инвестираме в правилните сектори, за да направим живота ни по-добър и енергийната ефективност е един от тези инвестиционни приоритети, допълни експертът.

За десет години темпът на обновяване на сградния фонд е 4,2 на сто общо за периода, а трябва да е 3 процента сградно обновяване годишно, посочи Цанев, визирайки заложеното в български и европейски стратегически документи. Според него с тези темпове на обновяване трудно би могъл да се постигне заложеният инвестиционен и строителен обем в Националната дългосрочна стратегия за сградно обновяване.
Той напомни, че обновяването в България е пряко зависимо от финансовите инструменти и допълни, че със сто процента финансиране на сградното обновяване с публични средства при многофамилните сгради и с пълна, по думите му, липса на инструменти за еднофамилните сгради, се стига до тези ниски темпове, защото финансовият ресурс стига точно за толкова. Експертът посочи, че ако не преминем или не допълним този механизъм на финансиране с други финансови инструменти, които да “срещат инвестиционния интерес, когато той възникне, а не, когато паднат пари от Плана за възстановяване и устойчивост”, страната няма до постигне по-добри резултати от сегашните. Няма друга страна в света, която да има сто процента финансиране за сградно обновяване. Ние даваме сто процента на много малко хора, заяви експертът.