Министърът на енергетиката заяви в студиото на bTV, че в момента тече проверка защо не са използвани тези варианти. Николов заяви още, че алтернативните трасета за доставка на газ в България през Гърция и Турция са технически възможен вариант.
Не е ясно обаче защо в сегашната кризисна ситуация “Булгаргаз” не е проучил тези варианти, които са изгодни за българските потребители.
Mинистър Александър Николов заяви още, че тече проверка, но ведомството има свое заключение за причините.
Дружеството, което отговаря за преноса (Булгартрансгаз), казва, че има възможност не за едно трасе, а има две алтернативни трасета за достъп и след това излиза изпълнителният директор на дружеството, което се грижи единствено за търговската дейност (Булгаргаз) и говори за транспорт.
Според Николов е недопустимо да се говори за забавяне на интерконектора с Гърция като единствена причина за недоставяне на азерския газ, “когато има възможност да се реализира финансова полза за държавата и обществото” с 4-5 алтернативни варианта по линия за точка на достъп за синьо гориво, но по тези варианти не е работено.
Министърът на енергетиката заяви, че ако това се направи, “ще има изключително позитивен ефект върху потребителите”, поне няколко процента понижение на цените надолу.
В същото време Николов беше категоричен, че няма да спрем да изнасяме ток, защото “това означава да излезем то единния европейски пазар” и цените у нас, макар и високи, са всъщност сред най-конкурентните в Европа. По думите му, министерството на енергетиката разполага с ресурс за януари и февруари, и няма да се допуснат фалити на топлофикационни дружества.
Общо МЕ разполага с 200 млн. лева, като най-голяма част от парите ще отидат за различните потребители през този и следващия месец, които традиционно са най-студени.
Държавните ВиК също ще се компенсират, за да няма натиск върху цената на водата.