Европейските депутати постигнаха снощи споразумение за предоставяне на нови правомощия на Европейския съюз с оглед да бъдат контролирани по-добре чуждестранните инвестиции и да се попречи на субсидирани от други държави предприятия да извършват нелоялна конкуренция на територията на Стария континент, предаде Франс прес.
След като влезе в сила, този механизъм ще позволява на Европейската комисия да проверява всяка икономическа дейност, ползваща субсидия от трета страна на вътрешния пазар, по-специално при опит за придобиване на европейска компания или в рамките на обществена поръчка, посочва Съветът на ЕС в комюнике.
Този инструмент ще бъде използван при най-големите операции за сливане и придобиване, на стойност над 500 милиона евро, както и при мащабни обществени поръчки за над 250 милиона евро.
Освен това комисията ще има право да разследва субсидии, отпуснати до пет години преди влизането в сила на регламента и пораждащи изкривявания на вътрешния пазар.
Ако не е спазено европейското право тя ще може да налага глоби и при необходимост да прилага коригиращи мерки или да приеме от страна на засегнатите компании ангажименти за отстраняване на изкривяванията на конкуренцията, се казва в съобщението.
Текстът е изготвен въз основа на споразумение между Европейския парламент, Европейската комисия и преговарящите от Франция, която до вчера беше ротационен председател на ЕС.
“Постигнатото споразумение по този нов инструмент ще позволи борба с нелоялната конкуренция на страни, отпускащи мащабни субсидии на своята промишленост. Това е важна стъпка към защитата на икономическите ни интереси”, изтъкна френският министър на икономиката Брюно Льо Мер, цитиран в комюникето.
Споразумението трябва да бъде гласувано от Съвета на ЕС и от Европейския парламент. При зелена светлина обаче инструментът не се очаква да влезе в сила преди средата на 2023 г. поради времето, необходимо на комисията да набере персонал за тази нова отговорност.
Източник: БТА