Газовата връзка с Гърция – въведена в експлоатация
01.10.2022
Днес започва нова ера за България и Югоизточна Европа. Този газопровод променя ситуацията с енергийната сигурност за Европа. Този проект означава свобода, свобода от зависимостта от руски газ. Това заяви председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен на церемония по официалното въвеждане в експлоатация на междусистемната газова връзка Гърция-България.
ЕК подкрепя този проект от самото начало с близо 250 млн. евро. България получаваше 80 на 100 от газа си от Русия, но това беше преди Русия да започне една ужасяваща война. Този газопровод променя ситуацията с енергийната сигурност за Европа. Интерконекторът може да покрие цялото потребление на газ на България, посочи Урсула фон дер Лайен.
По думите й проектът за газов интерконектор седи на масата от над 10 години. Още 2009 г. беше започнат, в момент, когато България беше тежко засегната от решението на „Газпром“ да прекрати потока на газ през Украйна. Наистина е необходимо да има много желание, страст и воля за такъв проект, заяви председателят на ЕК. Тя благодари на всички български и гръцки правителства и ръководства, затова че помогнаха проектът да се реализира. Този газопровод променя ситуацията и за България и за енергийната сигурност за Европа. В България и в цяла Европа хората усещат последствията от войната на Русия, но благодарение на проекти като този Европа ще има достатъчно газ за зимата, подчерта Урсула фон дер Лайен.
По думите й са много важни огромните инвестиции за възобновяемите източници на енергия – соларна енергия, водни ел. централии водород, вятърни ел. централи. Това е енергия, която ни прави независими от външни намеси. Европа има всичко необходимо, за да се освободи от зависимостта от Руси и всичко е въпрос на политическа воля, заяви председателят на ЕК.
Тя каза, че Европа е изправена на критичен кръстопът, енергийната сигурност е сериозна и изисква от Европа обща реакция, общ отговор, който да позволи да се намалят разходите за енергия от домакинствата. Вчера се споразумяхме в Европейския съюз да ограничим изключителните доходи от определени фирми и тези приходи да ги насочим към подкрепа за уязвими домакинства и бизнеси, съобщи Урсула фон дер Лайен.
Нейното послание е, че трябва да подкрепяме основите на нашата икономика и основата на нашия единен пазар. Без общи европейски решения рискуваме да бъдем разцепени, заяви тя и подчерта, че е изключително важно единният пазар да не се нарушава.
Ще се опитаме да ограничим скачащите цени на енергията. Това ще обсъдим и след няколко дни с европейските лидери, каза председателят на ЕК. Нека заедно да се изправим и да изготвим и създадем един силен енергиен съюз, заяви Урсула фон дер Лайен.
Междусистемната газова връзка Гърция-България вече променя решително енергийната карта на Европа, каза президентът Румен Радев на церемонията днес в София по официалното въвеждане на газопровода в търговска експлоатация.
Много преди Шекспир да напише пиесата „всичко е добре, когато свършва добре, българите вече разбираха колко е вярно това изказване“, обобщи президентът реализацията на газовата връзка.
Румен Радев заяви, че така най-после имаме реален газов поток от Азербайджан и добави, че този проект е от значение за много държави. В тази връзка той отбеляза утвърждаването на Азербайджан и президента Илхам Алиев като надежден партньор. Очаквайки и старта на хъба в Александруполис ние наистина ще получим реална диверсификация, посочи Радев.
Това не е само инфраструктурен проект, това е един символ на увеличаващия се потенциал на нашия регион, на успешното сътрудничество, нашата свързаност, които допринасят за устойчивото ни развитие като реализират съвместната европейска стратегия за по-надеждна, евтина и сигурна енергия, каза Румен Радев.
Той добави, че на базата на тази стратегия България увеличава капацитета на хранилището в Чирен, за да подкрепим нашите съседи за по-добър баланс за техните газови мрежи. Настояваме за осигуряването на интерконектор със Сърбия, поддържаме сътрудничеството си с Румъния с вече осигурения интерконектор, за да имаме вече гъвкавост и сигурност на доставките, добави президентът.
Той благодари на всички за реализацията на междусистемната газова връзка. Така ние демонстрираме нашата увереност, нашия съвместен отговор на нарушените вериги на доставки, растящи цени, причинени от кризата и руската война в Украйна, посочи той. Радев добави, че тази война промени сериозно и много бързо начина ни на мислене, усещането ни за това какво е съседството и солидарността.
Веднага след прекъсването на руските доставки за България, ние трябваше да реагираме на тази криза и се обърнахме към съседите си, припомни Радев като добави, че страната ни високо цени подкрепата им за осигуряването на достъп до своите национални системи за газов транспорт, подкрепата от Турция, която ни даде навреме достъп до терминалите си за втечнен природен газ. На Балканите ние сме най-големият износител на електроенергия, трети в Европа, това ни позволява да увеличим износа си на електроенергия към всички наши съседи, припомни още президентът.
По думите на Румен Радев успехът на газовата връзка ни окуражава, че можем да мислим в по-дългосрочен план, защото нашите усилия са нужни, но не са достатъчни. Днес ключът за успеха е в съвместни проекти, свързаност, интеграция във всички измерения, каза президентът.
Той посочи, че страните в Европа трябва да започнат да мислят съвместно, да разработят съвместна визия за общото ни бъдеще, заедно да осигуряват енергийни ресурси, да разработват нови технологии, да изграждат нова енергийна инфраструктура, да интегрират своите капацитети за съхраняване на енергия, да произвеждат заедно енергията на бъдещето.
Румен Радев представи предложението, изпратено до него от газопреносните оператори на България, Румъния, Унгария и Словакия да транспортират допълнителни количества природен газ от Азербайджан за Европейския съюз по подписания през юли в Баку меморандум за разбирателство, използвайки газопреносните системи на европейските страни.
Президентът отбеляза още, че геополитическата среда се променя много бързо, за което е важно да разглеждаме нашия регион в много по-широка перспектива. Затова трябва спешно да увеличим и модернизираме нашите контролно-пропускателни пунктове, шосета и жп линии и да консолидираме нашите усилия, заяви Радев.
Като пример той посочи изграждането на коридор номер 8, който свързва Черно с Адриатическо море, и на транспортния коридор Солун – Кавала – Александруполис – Бургас – Варна – Русе. Трябва да проектираме и изградим нови тръбопроводи за нефт и газ, трябва да разработим дигитална инфраструктура, за да може да се обработва и предава най-важната стока на бъдещето – данни и информация, каза още президентът. Той посочи и важността от изграждане на повече мостове над р. Дунав.
Президентът Радев заяви още, че България, Румъния, Хърватия не трябва да остават извън Шенген. По думите му това не допринася за стабилността и просперитета на Европа. Убеден съм, че ние заслужаваме нашето членство, 11 години след като покрихме всички технически критерии за членство, каза още президентът.
Засега единственият източник е от Каспийско море, но има няколко други газови полета в Азербайджан, от които скоро ще започне да се добива газ и те ще допринесат за това да увеличим обема на доставките. Това заяви президентът на Азербайджан Илхам Алиев.
„Проектът ще изпълнява много важна роля в осигуряването на енергийна сигурност и диверсификация на газовите доставки за Европа. Енергийната сигурност е част от националната сигурност на всяка държава, сегашната ситуация в света доказва това. От години азербайджанският газ е на пазара в Европа, а сега и в България. Южният газов коридор е един от най-големите инфраструктурни проекти на континента, който промени енергийната карта на Европа. Азербайджан е горд, че инициира този коридор. Той пренася газ до потребители по нов път и от нов източник“, отбеляза Илхам Алиев.
Алиев увери, че страната му е надежден доставчик на природен газ, но работи и върху това да се превърне в такъв и на електричество от възобновяеми източници на енергия. „Нашият потенциал за вятърни станции в Каспийския басейн е в стотици гигавати. В момента обсъждаме как точно да доставим това електричество до европейския континент“, допълни още президентът на Азербайджан.
Илхам Алиев обяви, че през тази година страната ще увеличи износа на природен газ до повече от 22 млн. кубични метра, от които 11,2 млн. ще отидат до европейските потребители. „През юли подписахме меморандум за разбирателство с Европейската комисия по време на посещението на Урсула фон дер Лайен в Азербайджан. Това е един сериозен документ и до 2027 г., на базата на този документ, смятаме да удвоим доставките на природен газ за Европа. Ние имаме потенциала да го постигнем това“, каза в допълнение президентът на Азербайджан.
Илхам Алиев поздрави България и Гърция за реализирането на проекта, пожелавайки му дълъг и ползотворен живот.
В събитието, чийто домакин е президентът Румен Радев, участват председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президентът на Република Сърбия Александър Вучич, президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски, министър-председателят на Република Гърция Кириакос Мицотакис и министър-председателят на Румъния Николае Чука.
Доставките на природен газ от Азербайджан за България ще разкъсат здравата хватка от руския газ върху региона и заедно с останалите инфраструктурни проекти, които текат, ще допринесат за развитието на газова мрежа, на която може да се разчита. Това заяви гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис по време на церемонията по официалното въвеждането в търговска експлоатация на междусистемната газова връзка Гърция-България.
Мисля, че всички осъзнаваме по-широкия геополитически смисъл на това мероприятие, отбеляза Мицотакис. Относно интерконектора той каза още, че тръбите ще подсилят сигурността на доставките и за цяла Европа.
Мицотакис припомни, че Гърция е работила с предходните правителства на България, за да се стигне до приключването на проекта.
Когато проектирахме тези проекти, малко хора вярваха, че те ще бъдат реализирани. Виждаме днес, че можем да потвърдим успеха. Гърция играе все по-активна роля в регионалния енергиен хъб, който ще обслужва не само България, но всички държави в региона, каза Мицотакис.
По думите му интерконекторът е и проект, който свързва държави, които споделят еднакви ценности като солидарност, регионално сътрудничество. Това е конкретен израз на нашата увереност, че ще се справяме с предизвикателствата на бъдещето, посочи още гръцкият премиер.
„Бях много доволен да чуя г-жа Фон дер Лайен, която подчерта колко е важно да имаме силна европейска обща позиция, за да се противопоставим на шантажа на Русия“, каза още Мицотакис.
Никой от нас не вярваше колко важен ще се окаже този проект, заяви президентът на Сърбия Александър Вучич.
Искам да поздравя нашите български и гръцки приятели за успешното приключване на този интерконектор, защото в началото никой от нас не вярваше колко важен ще се окаже той, заяви Вучич. Срещахме се, говорихме, споменавахме го като някакъв лукс, който не ни е чак толкова нужен.
Проектът се оказва много важен и за Сърбия, каза Вучич и отбеляза, че вече е започнало изграждането на интеконектора между Сърбия и България. След година се надявам да бъде приключен и от двете страни, заяви сръбският президент и изрази надежда, че през 2023 г. ще се отпразнува подобна церемония и в Сърбия.
Разбирам колко важна се оказа тази стъпка и за цените, и за количествата природен газ, които ще бъдат доставени. Ще имаме трудна есен, трудна зима, посочи Вучич.
Когато дойдох тук се чудех как Урсула фон дер Лайен ще се държи с мен, знаете защо, каза Вучич. “Усещах се като черната овца в компанията, но, благодаря, тя се отнесе много учтиво с нас, тя ни помогна много говорейки за интерконектора между Сърбия и България, планирането на интерконектора между Република Северна Македония и Сърбия, защото това ще означава нова инфраструктура за Сърбия, за Западните Балкани и вече ще можем да се “разклоним” към други страни от Западните Балканите, а без подкрепата на Европа и председателя на ЕК нямаше да можем да постигнем тази цел. Без нашия приятел Алиев изобщо нямаше да ни е лесно да разчитаме на диверсификация на нашите газови доставки” отбеляза сръбският президент.
Това е важен ден за Сърбия, заяви в края на изказването си президентът Вучич.
Снимка: AP Десенът на шахматна дъска доминираше на модния подиум на Версаче по време на Седмицата на модата в Милано, а дизайнерката Донатела наложи популярната щампа върху дамските рокли
Мария Габриел представи визията, приоритетите и очакванията на България за Срещата на върха за бъдещето
Снимки: МВнР Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел представи визията, приоритетите и очакванията на България в подготвителна министерска среща за Срещата на върха за бъдещето през 2024
След десетилетия реставрация древен дворец в Рим отново е отворен за туристи
Снимки: AP Древен римски императорски дворец на върха на хълма Палатин беше отворен за туристи след близо 50 години затваряне за реставрация. Близо 2000-годишният Domus Tiberiana е бил дом
В Built.bg използваме бисквитки или подобни инструменти, за да подобрим тяхното представяне и вашето преживяване. Ние спазваме законите и не предоставяме вашите данни на трети страни, в пълен синхрон със задълженията ни по GDPR регламента на ЕС.
Built.bg не използва маркери или аналогични проследяващи технологии. В никакъв случай не използваме „бисквитки“ за събиране, обработване, разпространение или записване на лични данни.
Кликвайки "Приемам", Вие се съгласявате с нашите условия. Може обаче да контролирате или откажете използването на "бисквитките" - с клик върху бутона "Настройки".
Built.bg използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване, докато навигирате в уебсайта. Бисквитките, които са категоризирани според необходимостта, се съхраняват във вашия браузър, тъй като са от съществено значение за работата на основните функционалности на уебсайта. Ние използваме и бисквитки на трети страни, които ни помагат да анализираме и разберем как използвате този уебсайт. Тези бисквитки ще се съхраняват във вашия браузър само с вашето съгласие. Освен това имате възможност да се откажете от тези бисквитки, което може да повлияе на вашето преживяване в Built.bg
Задължителните бисквитки са абсолютно необходими за правилното функциониране на уебсайта. Тези бисквитки осигуряват анонимно основни функции и функции за сигурност на уебсайта.
Cookie
Duration
Description
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Функционалните бисквитки помагат да се изпълняват определени функции като споделяне на съдържанието на уебсайта в платформи за социални медии, събиране на отзиви и други функции на трети страни.
Бисквитките за ефективност се използват за разбиране и анализ на ключовите показатели за ефективност на уебсайта, което помага за предоставянето на по-добро потребителско изживяване за посетителите.
Аналитичните бисквитки се използват, за да се разбере как посетителите взаимодействат с уебсайта. Тези бисквитки помагат за предоставяне на информация за показателите брой посетители, степен на отпадане, източник на трафик и т.н.
Рекламните бисквитки се използват, за да предоставят на посетителите подходящи реклами и маркетингови кампании. Тези бисквитки проследяват посетителите в уебсайтове и събират информация, за да предоставят персонализирани реклами. Ние не използваме реклами от Гугъл, така че в момента тази функция не е активна и не съществува на този сайт.
Коментар > Новини
Газовата връзка с Гърция – въведена в експлоатация
Днес започва нова ера за България и Югоизточна Европа. Този газопровод променя ситуацията с енергийната сигурност за Европа. Този проект означава свобода, свобода от зависимостта от руски газ. Това заяви председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен на церемония по официалното въвеждане в експлоатация на междусистемната газова връзка Гърция-България.
ЕК подкрепя този проект от самото начало с близо 250 млн. евро. България получаваше 80 на 100 от газа си от Русия, но това беше преди Русия да започне една ужасяваща война. Този газопровод променя ситуацията с енергийната сигурност за Европа. Интерконекторът може да покрие цялото потребление на газ на България, посочи Урсула фон дер Лайен.
По думите й проектът за газов интерконектор седи на масата от над 10 години. Още 2009 г. беше започнат, в момент, когато България беше тежко засегната от решението на „Газпром“ да прекрати потока на газ през Украйна. Наистина е необходимо да има много желание, страст и воля за такъв проект, заяви председателят на ЕК. Тя благодари на всички български и гръцки правителства и ръководства, затова че помогнаха проектът да се реализира. Този газопровод променя ситуацията и за България и за енергийната сигурност за Европа. В България и в цяла Европа хората усещат последствията от войната на Русия, но благодарение на проекти като този Европа ще има достатъчно газ за зимата, подчерта Урсула фон дер Лайен.
По думите й са много важни огромните инвестиции за възобновяемите източници на енергия – соларна енергия, водни ел. централии водород, вятърни ел. централи. Това е енергия, която ни прави независими от външни намеси. Европа има всичко необходимо, за да се освободи от зависимостта от Руси и всичко е въпрос на политическа воля, заяви председателят на ЕК.
Тя каза, че Европа е изправена на критичен кръстопът, енергийната сигурност е сериозна и изисква от Европа обща реакция, общ отговор, който да позволи да се намалят разходите за енергия от домакинствата. Вчера се споразумяхме в Европейския съюз да ограничим изключителните доходи от определени фирми и тези приходи да ги насочим към подкрепа за уязвими домакинства и бизнеси, съобщи Урсула фон дер Лайен.
Нейното послание е, че трябва да подкрепяме основите на нашата икономика и основата на нашия единен пазар. Без общи европейски решения рискуваме да бъдем разцепени, заяви тя и подчерта, че е изключително важно единният пазар да не се нарушава.
Ще се опитаме да ограничим скачащите цени на енергията. Това ще обсъдим и след няколко дни с европейските лидери, каза председателят на ЕК. Нека заедно да се изправим и да изготвим и създадем един силен енергиен съюз, заяви Урсула фон дер Лайен.
Междусистемната газова връзка Гърция-България вече променя решително енергийната карта на Европа, каза президентът Румен Радев на церемонията днес в София по официалното въвеждане на газопровода в търговска експлоатация.
Много преди Шекспир да напише пиесата „всичко е добре, когато свършва добре, българите вече разбираха колко е вярно това изказване“, обобщи президентът реализацията на газовата връзка.
Румен Радев заяви, че така най-после имаме реален газов поток от Азербайджан и добави, че този проект е от значение за много държави. В тази връзка той отбеляза утвърждаването на Азербайджан и президента Илхам Алиев като надежден партньор. Очаквайки и старта на хъба в Александруполис ние наистина ще получим реална диверсификация, посочи Радев.
Това не е само инфраструктурен проект, това е един символ на увеличаващия се потенциал на нашия регион, на успешното сътрудничество, нашата свързаност, които допринасят за устойчивото ни развитие като реализират съвместната европейска стратегия за по-надеждна, евтина и сигурна енергия, каза Румен Радев.
Той добави, че на базата на тази стратегия България увеличава капацитета на хранилището в Чирен, за да подкрепим нашите съседи за по-добър баланс за техните газови мрежи. Настояваме за осигуряването на интерконектор със Сърбия, поддържаме сътрудничеството си с Румъния с вече осигурения интерконектор, за да имаме вече гъвкавост и сигурност на доставките, добави президентът.
Той благодари на всички за реализацията на междусистемната газова връзка. Така ние демонстрираме нашата увереност, нашия съвместен отговор на нарушените вериги на доставки, растящи цени, причинени от кризата и руската война в Украйна, посочи той. Радев добави, че тази война промени сериозно и много бързо начина ни на мислене, усещането ни за това какво е съседството и солидарността.
Веднага след прекъсването на руските доставки за България, ние трябваше да реагираме на тази криза и се обърнахме към съседите си, припомни Радев като добави, че страната ни високо цени подкрепата им за осигуряването на достъп до своите национални системи за газов транспорт, подкрепата от Турция, която ни даде навреме достъп до терминалите си за втечнен природен газ. На Балканите ние сме най-големият износител на електроенергия, трети в Европа, това ни позволява да увеличим износа си на електроенергия към всички наши съседи, припомни още президентът.
По думите на Румен Радев успехът на газовата връзка ни окуражава, че можем да мислим в по-дългосрочен план, защото нашите усилия са нужни, но не са достатъчни. Днес ключът за успеха е в съвместни проекти, свързаност, интеграция във всички измерения, каза президентът.
Той посочи, че страните в Европа трябва да започнат да мислят съвместно, да разработят съвместна визия за общото ни бъдеще, заедно да осигуряват енергийни ресурси, да разработват нови технологии, да изграждат нова енергийна инфраструктура, да интегрират своите капацитети за съхраняване на енергия, да произвеждат заедно енергията на бъдещето.
Румен Радев представи предложението, изпратено до него от газопреносните оператори на България, Румъния, Унгария и Словакия да транспортират допълнителни количества природен газ от Азербайджан за Европейския съюз по подписания през юли в Баку меморандум за разбирателство, използвайки газопреносните системи на европейските страни.
Президентът отбеляза още, че геополитическата среда се променя много бързо, за което е важно да разглеждаме нашия регион в много по-широка перспектива. Затова трябва спешно да увеличим и модернизираме нашите контролно-пропускателни пунктове, шосета и жп линии и да консолидираме нашите усилия, заяви Радев.
Като пример той посочи изграждането на коридор номер 8, който свързва Черно с Адриатическо море, и на транспортния коридор Солун – Кавала – Александруполис – Бургас – Варна – Русе. Трябва да проектираме и изградим нови тръбопроводи за нефт и газ, трябва да разработим дигитална инфраструктура, за да може да се обработва и предава най-важната стока на бъдещето – данни и информация, каза още президентът. Той посочи и важността от изграждане на повече мостове над р. Дунав.
Президентът Радев заяви още, че България, Румъния, Хърватия не трябва да остават извън Шенген. По думите му това не допринася за стабилността и просперитета на Европа. Убеден съм, че ние заслужаваме нашето членство, 11 години след като покрихме всички технически критерии за членство, каза още президентът.
Засега единственият източник е от Каспийско море, но има няколко други газови полета в Азербайджан, от които скоро ще започне да се добива газ и те ще допринесат за това да увеличим обема на доставките. Това заяви президентът на Азербайджан Илхам Алиев.
„Проектът ще изпълнява много важна роля в осигуряването на енергийна сигурност и диверсификация на газовите доставки за Европа. Енергийната сигурност е част от националната сигурност на всяка държава, сегашната ситуация в света доказва това. От години азербайджанският газ е на пазара в Европа, а сега и в България. Южният газов коридор е един от най-големите инфраструктурни проекти на континента, който промени енергийната карта на Европа. Азербайджан е горд, че инициира този коридор. Той пренася газ до потребители по нов път и от нов източник“, отбеляза Илхам Алиев.
Алиев увери, че страната му е надежден доставчик на природен газ, но работи и върху това да се превърне в такъв и на електричество от възобновяеми източници на енергия. „Нашият потенциал за вятърни станции в Каспийския басейн е в стотици гигавати. В момента обсъждаме как точно да доставим това електричество до европейския континент“, допълни още президентът на Азербайджан.
Илхам Алиев обяви, че през тази година страната ще увеличи износа на природен газ до повече от 22 млн. кубични метра, от които 11,2 млн. ще отидат до европейските потребители. „През юли подписахме меморандум за разбирателство с Европейската комисия по време на посещението на Урсула фон дер Лайен в Азербайджан. Това е един сериозен документ и до 2027 г., на базата на този документ, смятаме да удвоим доставките на природен газ за Европа. Ние имаме потенциала да го постигнем това“, каза в допълнение президентът на Азербайджан.
Илхам Алиев поздрави България и Гърция за реализирането на проекта, пожелавайки му дълъг и ползотворен живот.
В събитието, чийто домакин е президентът Румен Радев, участват председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президентът на Република Сърбия Александър Вучич, президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски, министър-председателят на Република Гърция Кириакос Мицотакис и министър-председателят на Румъния Николае Чука.
Доставките на природен газ от Азербайджан за България ще разкъсат здравата хватка от руския газ върху региона и заедно с останалите инфраструктурни проекти, които текат, ще допринесат за развитието на газова мрежа, на която може да се разчита. Това заяви гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис по време на церемонията по официалното въвеждането в търговска експлоатация на междусистемната газова връзка Гърция-България.
Мисля, че всички осъзнаваме по-широкия геополитически смисъл на това мероприятие, отбеляза Мицотакис. Относно интерконектора той каза още, че тръбите ще подсилят сигурността на доставките и за цяла Европа.
Мицотакис припомни, че Гърция е работила с предходните правителства на България, за да се стигне до приключването на проекта.
Когато проектирахме тези проекти, малко хора вярваха, че те ще бъдат реализирани. Виждаме днес, че можем да потвърдим успеха. Гърция играе все по-активна роля в регионалния енергиен хъб, който ще обслужва не само България, но всички държави в региона, каза Мицотакис.
По думите му интерконекторът е и проект, който свързва държави, които споделят еднакви ценности като солидарност, регионално сътрудничество. Това е конкретен израз на нашата увереност, че ще се справяме с предизвикателствата на бъдещето, посочи още гръцкият премиер.
„Бях много доволен да чуя г-жа Фон дер Лайен, която подчерта колко е важно да имаме силна европейска обща позиция, за да се противопоставим на шантажа на Русия“, каза още Мицотакис.
Никой от нас не вярваше колко важен ще се окаже този проект, заяви президентът на Сърбия Александър Вучич.
Искам да поздравя нашите български и гръцки приятели за успешното приключване на този интерконектор, защото в началото никой от нас не вярваше колко важен ще се окаже той, заяви Вучич. Срещахме се, говорихме, споменавахме го като някакъв лукс, който не ни е чак толкова нужен.
Проектът се оказва много важен и за Сърбия, каза Вучич и отбеляза, че вече е започнало изграждането на интеконектора между Сърбия и България. След година се надявам да бъде приключен и от двете страни, заяви сръбският президент и изрази надежда, че през 2023 г. ще се отпразнува подобна церемония и в Сърбия.
Разбирам колко важна се оказа тази стъпка и за цените, и за количествата природен газ, които ще бъдат доставени. Ще имаме трудна есен, трудна зима, посочи Вучич.
Когато дойдох тук се чудех как Урсула фон дер Лайен ще се държи с мен, знаете защо, каза Вучич. “Усещах се като черната овца в компанията, но, благодаря, тя се отнесе много учтиво с нас, тя ни помогна много говорейки за интерконектора между Сърбия и България, планирането на интерконектора между Република Северна Македония и Сърбия, защото това ще означава нова инфраструктура за Сърбия, за Западните Балкани и вече ще можем да се “разклоним” към други страни от Западните Балканите, а без подкрепата на Европа и председателя на ЕК нямаше да можем да постигнем тази цел. Без нашия приятел Алиев изобщо нямаше да ни е лесно да разчитаме на диверсификация на нашите газови доставки” отбеляза сръбският президент.
Това е важен ден за Сърбия, заяви в края на изказването си президентът Вучич.
Снимки: БТА
Още от Built.bg
Новини, Създателите
Версаче игра шах с Клаудия Шифър в Милано
Снимка: AP Десенът на шахматна дъска доминираше на модния подиум на Версаче по време на Седмицата на модата в Милано, а дизайнерката Донатела наложи популярната щампа върху дамските рокли
09.23.2023
Актуално, Новини
Мария Габриел представи визията, приоритетите и очакванията на България за Срещата на върха за бъдещето
Снимки: МВнР Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел представи визията, приоритетите и очакванията на България в подготвителна министерска среща за Срещата на върха за бъдещето през 2024
09.22.2023
Новини, Реставрация
След десетилетия реставрация древен дворец в Рим отново е отворен за туристи
Снимки: AP Древен римски императорски дворец на върха на хълма Палатин беше отворен за туристи след близо 50 години затваряне за реставрация. Близо 2000-годишният Domus Tiberiana е бил дом
09.22.2023
Създателите
Версаче игра шах с Клаудия Шифър в Милано
“Морски ток”: Българско изобретение може да намали сметките ни
Стари военни машини се превръщат в подводни атракции, за да се съхранят кораловите рифове в Египет
Коментари и анализи
Западният печат коментира започващото посещение на Зеленски в Ню Йорк и Вашингтон и войната в Украйна
Франс прес: Фон дер Лайен иска уталожване на безпокойството от Зеления пакт и напредък с разширяването на ЕС
Западната преса коментира обявеното вчера от Маккарти решение за започване на разследване за импийчмънт на Байдън
Американският печат: Бронираният влак на Ким Чен – ун пристигна в Русия. Мъск,”Старлннк” и заплахата от ядрена война
Коментарите в пресата след срещата на Г-20 в Делхи
Г-20 приключи срещата с балансирана декларация спрямо Москва
Избрано за Вас
“Полетът на Фичето”: Къщата с маймунката
“Бохемски истории”: По пътя на жълтите павета
“Инженерна мисъл с Мария Силвестър” | Built.bg Video
Built Explainer: “Историята зад Дунав мост”
Видео: “Инженер на годината”: Милчо Миков, който ръководи изграждането на новия участък на Софийски околовръстен път
Видео: Как се възстановява сграда с историческо значение?
“Полетът на Фичето”: Мостът над река Дряновска /видео история/
Инфраструктура
Министерството на транспорта: Започнаха реални действия за строителството на Дунав мост 3
България и Румъния ще работят съвместно по проучването за изграждане на втори мост над река Дунав
Андрей Цеков: Започва разширяването на 20 първокласни пътни участъка до габарита на скоростни пътища
Андрей Цеков: Има системен проблем в държавата при планирането на поддръжката и изграждането на пътищата
Архитектура
Реставрираха Гърбавият мост в Харманли
Най-старият фар по Българското Черноморие отваря врати за посетители
Градска среда и Урбанизъм
В сила са новите правила за движение на електрическите тротинетки в София
СОС разглежда близо 4 млн.лв. за инвестиции в общинска инфраструктура
Фандъкова: Разширението на третата линия на метрото трябва да е готово до края 2025 год.
Общо 120 нови автобуса ще бъдат доставени за градския транспорт на София до 2028 г.
Бохемски истории
„Бохемска София: Духът на стария град“
Бохемски истории: Ранните срещи на Иван Вазов със София
Бохемски истории: Домът на Петко и Пенчо Славейкови
Бохемски истории: Първият електрически трамвай в София
Бохемски истории: Градината на Княз Борис Търновски
Be Green
Започна изграждането на хибридна ВЕИ централа с батерии край Ямбол
Грийнпийс: България е инвестирала 3 пъти повече в магистрали, отколкото в железопътни линии за период от 26 год.
Какви са забележките към предложенията за промени на Закона за енергията от възобновяеми източници
Войната в Украйна
Украйна отвоюва ключови територии в рамките на военната си контраофанзива
Американският печат: Бронираният влак на Ким Чен – ун пристигна в Русия. Мъск,”Старлннк” и заплахата от ядрена война
Г-20 приключи срещата с балансирана декларация спрямо Москва
Кристалина Георгиева: Войната в Украйна влошава перспективите пред страните от инициативата “Три морета”
Столтенберг пред ЕП: Черно море е много важно за НАТО, следим обстановката внимателно
Коментарите след решението на Зеленски да смени министъра на отбраната на Украйна
Built.bg Podcast
Последвайте ни