Строителството на газовата връзка България-Сърбия започва след 10-годишно забавяне. Тръбите за интерконектора пристигнаха днес в Бургас и ще бъдат разтоварени на пристанището в града.
Интерконекторът ще свързва газопреносните мрежи на България и Сърбия, като така ще разшири възможностите на страната ни за достъп до Европейския газов пазар.

Общата дължина на газовото трасе е около 170 км., от град Нови Искър (до София) до град Ниш в Сърбия. На българска територия трасето е с дължина от 62 км. След изграждане на газовата връзка, капацитетът му ще бъде до 1.8 млрд. куб. метра газ на година.
До края на седмицата се очаква да приключат разтоварителните дейности, след което тръбите ще бъдат складирани в бази по трасето. Едва тогава ще започне същинският процес по строителството на газопровода. Ключовият за региона проект се реализира от ДЗЗД Интернешънал Газ: Главболгарстрой АД и Главболгарстрой Интернешънал АД.

Тръбите са от Индия, а сложната геополитическа обстановка забавя тяхната доставката като създава известни затруднения в логистичната част на проекта. Въпреки това, предвид важността на проекта, предстои той да бъде изпълнен, съобразно най-високите стандарти.

Директорът на „Сърбиягаз“ Душан Баятович заяви, че газовата връзка с България ще бъде завършена до началото на следващия отоплителен сезон, като това ще даде възможност за диверсификация на страните.
Градска среда, Коментар
Люлин – кварталът, който може да е шестият по големина град у нас
Автор: Екип Built.bg Снимка: Alphaadversativum Квартал Люлин в София е различен. Има множество шеги за живеещите „от другата страната на тунела“, а районът се слави със свои правила и порядки.
01.28.2023