След провеждане на открита процедура по реда на Закона за обществените поръчки (ЗОП), независимият преносен оператор “Ай Си Джи Би” (ICGB) избра водещ застраховател за междусистемната газова връзка Гърция-България, съобщиха от компанията. “ДЗИ – Общо застраховане” ще отговаря за покритие на дейността на газопровода “Ай Джи Би” (IGB) във фазата му на експлоатация.
Рискът ще бъде презастрахован при водещи презастрахователи на международния пазар, които разполагат с кредитен рейтинг най-малко „А-“ (А минус) според Standard & Poor’s или AM Best.
Общата застрахователна премия за всички видове застрахователни полици, включително възможността за удължаване до 24 месеца преди изтичане на първоначалния срок от 12 месеца, е в размер на 2 650 044 евро, се посочва в съобщението.
Полицата обхваща с всички рискове за имуществени щети, включително авария на машини/съоръжения и прекъсване на оперативната дейност. Обща застраховка “Гражданска отговорност”, която включва “Отговорност за продукти”, “Отговорност за замърсяване” и “Отговорност на работодателя”. Рискове, произтичащи от тероризъм, саботаж, стачки, бунтове, граждански безредици и злоумишлени действия, включително прекъсване на дейността. Освен това в нея влиза “Отговорност при тероризъм” – отговорност към трети лица.
БТА припомня, че интерконекторът Гърция-България е свързван с гръцката национална газопреносна система (DESFA S.A.) и с Трансадриатическия газопровод (TAP AG) в района на Комотини (Гърция), както и с българската газопреносна система (“Булгартрансгаз”) в района на Стара Загора. По газовата връзка България получава азерски природен газ, съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват 27 процента от потреблението в страната и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво.
Освен това над 10,4 млн. мегаватчаса (Mwh) са пренесени по газовия интерконектор Гърция-България от пускането на газопровода на 1 октомври 2022 г., съобщиха от “Ай Си Джи Би” в началото на изминалия месец. Количеството се равнява на 892 млн. куб. метра и обхваща периода от началото на октомври миналата година до края на април тази година. Към края на април интерконекторът има общо 16 регистрирани ползвателя.
Общият капацитет на интерконектора е 3 млрд. куб. м годишно, като 1,57 млрд. куб. м са резервирани по дългосрочни договори с продължителност до 25 години. Останалият капацитет успешно се предлага на търгове за различни периоди на европейските платформи PRISMA и RBP.