Затягане на нормите за качеството на водата и въздуха до 2030 г. и компенсации за жертвите на атмосферно замърсяване. Това са част от детайлите в публикувания днес от Брюксел план за намаляване до нула на замърсяването на околната среда в ЕС до 2050 г., цитиран от Франс прес.
ЕК постави през май 2021 г. цели за намаляване на замърсяването на въздуха, водата и почвите до края на десетилетието, с амбицията до 2050 г. да постигне равнища, които вече “няма да са опасни за човешкото здраве и природните екосистеми”. Тя представи предложенията си за постигане на тези цели.
Целите ще бъдат предмет на обсъждане между страните членки и Европейския парламент, но неправителствените организации се опасяват, че заложените условия не са достатъчно амбициозни.
Планът цели да намали със 75 на сто до 2030 г. броя на случаите на преждевременна смърт (понастоящем 300 000 годишно в ЕС), причинена от замърсяване на атмосферата заради частици от 2,5 микрона, които са основният и най-опасен замърсител, тъй като проникват дълбоко в белите дробове.
Брюксел възнамерява да намали с повече от наполовина годишното допустимо ограничение и да приведе нормите си “по-близо” до препоръките на Световната здравна организация.
Текстът “гарантира на хората, чието здраве е засегнато, правото да бъдат компенсирани в случай на нарушаване на европейските правила за качеството на въздуха от отделните страни”. Пострадалите могат да бъдат представлявани от неправителствени организации в рамките на “колективни искове” за правна защита.
Макар че страните са свободни да приемат специфични мерки, за да достигнат нормите за качеството на въздуха, Брюксел предлага подсилена система за надзор с “ефективни санкции” в случай на нарушения.
Освен това ЕС иска да добави в списъка със замърсители на водата, подлежащи на “по-строг контрол” чрез ограничителни прагове още 24 “проблематични” за природата и здравето на хората субстанции. Сред тях са бисфенол А, група от устойчиви замърсяващи компоненти в приборите за хранене , облеклото и мебелите (PFAS) , някои пестициди, сред които глифозата , както и дадени антибиотици.