Мост, останал под водите на яз. Ивайлвоград.
Снимка: Архив на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН
Поредица срещи-дискусии, в които ще бъдат представени резултатите от изследванията по проект “Потопеното наследство. Село на дъното на язовира: миграции, памет, културни практики”, започва на 15 ноември в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН).
Първата лекция е посветена на язовирите по течението на р. Арда – Студен кладенец, Кърджали и Ивайловград и намиращия се в близост яз. Боровица.
Под водите им изчезват над 20 села и махали, а днес край бреговете могат да се видят църкви и гробища, останки от джамии, работнически градчета. Екипът ще разкаже историята на тези села и хидросъораженията, заради които те изчезват и ще се опита да отговори на важни въпроси като къде и как се пази познанието за тези села; кои са хората, които се изселени, и къде са те днес; какво е останало под водата и в паметта; какво се случва със свещените места и храмовете на залетите села.
Ще бъде повдигната и завесата за подготвяните изложба и научнопопулярно издание.
През последните четири години специалисти от ИЕФЕМ-БАН проучиха 23 язовира, при чийто строеж са разрушени, заличени, залети или засегнати над 60 селища в цяла България.