Ако пропуснем да действаме сега, през това десетилетие (срещу промените в климата) нашите деца и внуци ще платят непосилна цена. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева по време на откриващото събитие на Годишната среща на Световната банка и Международния валутен фонд посветено на развитието на икономиката на Мароко през последните две десетилетия, на която бе засегната и темата със случилото се в началото на септември и предприетите от страната мерки.
Георгиева направи този коментар след отговор от страна на управителя на централната банка на Мароко Абделлатиф Джуари, който сподели, че очаква международното сътрудничество и солидарност да вземат превес в края на тазгодишната Годишна среща, една от целите, на които е да бъдат мобилизирани повече средства за по-бедните страни в света с цел догонващото им развитие и справяне с климатичните промени.
Управляващият директор каза още, че призовава лидерите, изправени пред важни решения, когато пристъпват към взимането им да погледнат снимка на своето семейство.
Събитието бе открито от премиера на Мароко Азис Акхануч, който изрази благодарност на присъстващите на форума, които се провежда само месец след най-смъртоносното земетресение в Мароко от 1960 г. насам. “Мароканският народ показа дух на солидарност и под ръководството на краля (Мохамед Шести, бел. авт.) ние успяхме да предприемам бързи мерки и да разработим план за това как да възстановим засегнатите региони”, каза още Акхануч.
Финансовият министър на африканската страна Надя Фетах Алауи посочи, че за възстановявана на щетите е предвидено да бъдат заделени на 12 млрд. долара.
При откриването на първото заседание на срещата Кристалина Георгиева заяви, че заедно с Фетах са посетили засегнатите региони, където са се срещнали с деца, продължаващи обучението си въпреки трудностите, предизвикани от земетресението.
“Посетихме и видяхме, че всички ученици са се завърнали на училище – някои в други училища, други здрави сгради или палатки. Всички се усмихват, техният ентусиазъм за учене е най-силното доказателство за справянето на тази страна с последствията от случилите се събитие“, каза още Георгиева.