Получихме рекорден брой жалби, на базата на това започнахме над 120 случая на разследване. В края на тази седмица, в началото на другата ще публикуваме годишния доклад и ще видите статистиката за България. Това заяви на брифинг в Министерския съвет европейският главен прокурор Лаура Кьовеши, която се срещна с премиера Кирил Петков и е в страната по негова покана.
Кьовеши посочи, че става въпрос за сигнали за злоупотреби с европейски средства, свързани с обществени поръчки, злоупотреби със селскостопански субсидии, измами в сферите на строителството и фондовете за възстановяване след ковид пандемията.
Кьовеши съобщи още, че Министерският съвет ще стане контактна точка с Европейската прокуратура. Това е ясен сигнал на високо ниво, каза тя и отбеляза, че е важно в България да няма монопол върху властите, които могат да изпращат сигнали до Европейската прокуратура. Има седем вида институции, които могат да изпращат сигнали, допълни Кьовеши.
Тя благодари на премиера Кирил Петков за неговата решителност, лидерство и ясна визия за борбата срещу корупцията. “Ние споделяме едни и същи приоритети, говорим на един и същи език. Ако няма разкриване на измамите, няма да има разследване“, заяви Кьовеши. По думите й това е отправната точка.
Тя каза, че след първата й визита в България са установени няколко канала за докладване на подозрения за измами. Затова и сега, по думите й, Министерският съвет ще стане контактна точка с Европейската прокуратура, което е ясен сигнал за силен ангажимент на най-високо ниво и е в унисон с това, което се опитва да постигне Европейската прокуратура във всички държави-членки. Такава ангажираност трябва да бъде повод за вдъхновение, посочи Лаура Кьовеши.
Тя съобщи, че днес с премиера Петков са разгледали различни начини за по-нататъшно подобрение на работата, включително чрез законодателството. Идеята на Петков да се създаде специална група, която да работи с Европейската прокуратура, е нещо, към което трябва да се стремим, посочи Кьовеши.
Според нея ще бъде постигнат напредък по отношение на борбата с измамите и с престъпленията, извършени от организирани групи. Тя каза, че е благодарна на българските граждани за доверието в Европейската прокуратура. “Сега е време българските власти да започнат да работят по много чувствителни и сложни случаи заедно с нас. Затова съществуваме, затова сме тук“, заяви още европейският главен прокурор.