Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ) изготвят график за обследване на магистралите и скоростни пътища в страната, съобщиха от пресцентъра на регионалното министерство.
Проверките ще започнат до месец, като приоритетно ще се започне с обследване на пътни участъци в гаранционен срок, тъй като за тях строителите носят отговорност към момента, уточнява ведомството.
За повече оперативност и прецизност в работата ще се използват георадарни уреди и скенер за равнинност. При наличие на индикации за намалена дебелина на пътната конструкция ще бъдат направени и допълнителни изпитания и проби, в т.ч. чрез серии от шурфове и тестове за носимоспособност.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков съобщи в ефира на сутрешния блок “Здравей, България” на Нова телевизия за предстоящото начало на контрола.
При констатиране на по-тънка асфалтова настилка проби ще се вземат през определено разстояние от асфалта според официално утвърдената Методика на Института за пътища и мостове.

МРРБ не оспорва резултатите от извършените до момента проверки на пътните настилки. Пробите, които са взети през последната година от участъци от автомагистралите “Хемус”, “Тракия”, “Марица” и от Северната скоростна тангента, са единични, се казва още в съобщението.
Според министерството проверките, извършени по времето на предходния служебен регионален министър Иван Шишков, са направени на обекти с изтекли гаранционни срокове, като единичните обследвания не са извършени по утвърдената методика на Института за пътища и мостове и сами по себе си не могат да се използват за генерални заключения за цялостното състояние на пътната настилка по съответните участъци. Докладите от тях са предадени на прокуратурата, уточняват от ведомството.
По-рано днес министър Цеков обясни, че магистрала “Хемус” е показателен пример за това как не трябва да се осъществява магистрално строителство и посочи, че до края на 2025 г. може да са готови около 80 км от аутобана. Той информира също така, че по магистрала “Европа” се работи и по двата участъка, като се очаква участъкът до Калотина да бъде завършен тази година, както и че вече са започнали предпроектни проучвания за разширяване на магистрала “Тракия” между София и Пловдив.