НАТО осъди “опасното” поведение на Русия в Черно море и опитите ѝ да блокира износа на украинско зърно, като подчерта, че новата руска “предупредителна зона” засяга териториалните води на България, която е членка на Алианса, предадоха Франс прес и ДПА.
Новата морска “зона на повишена военна заплаха”, създадена от Русия, обхваща водите в изключителната зона на членката на НАТО България, което “поражда нови рискове от недоразумения и ескалация”, предупреди още Алиансът.
Миналата седмица Русия се отказа от ключово споразумение, подкрепено от ООН, което от лятото на 2022 г. позволяваше на Украйна да изнася зърното си през Черно море от лятото на 2022 г. След това тя започна да обстрелва пристанищните райони на град Одеса, а след това и украинското пристанище Рени, отбелязва АФП.
“Съюзниците и Украйна категорично осъдиха решението на Русия да се оттегли от черноморското зърнено споразумение и умишлените ѝ опити да спре износа на селскостопански продукти от Украйна, от който зависят стотици милиони хора по света”, се казва в изявлението на НАТО, публикувано след среща на съвета НАТО-Украйна.
Съюзниците също така осъждат “неотдавнашните ракетни атаки на Русия срещу Одеса, Николаев и други (украински) пристанищни градове, включително циничната атака на Москва с дрон срещу съоръженията за съхранение на зърно в Рени”, пристанище в непосредствена близост до румънската граница, продължава текстът.
“Русия носи пълна отговорност за опасните си действия и за ескалацията в Черноморския регион”, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
“Действията на Русия също така представляват съществен риск за стабилността в Черно море, което е от стратегическо значение за НАТО. Съюзниците засилват подкрепата си за Украйна и повишават бдителността си”, добави той.
“Оставаме готови да защитим всеки сантиметър от съюзническата територия от всякаква агресия”, подчерта Столтенберг.
НАТО добави, че засилва мерките си за наблюдение на Черно море, “по-специално с помощта на морски патрулни самолети и безпилотни летателни апарати”.
Днес се проведе второто заседание на новия Съвет НАТО-Украйна, открит от президента Володимир Зеленски на срещата на върха на Алианса във Вилнюс в началото на юли, с цел укрепване на политическите връзки между съюзниците и Киев по въпроси от взаимен интерес. Във Вилнюс на Украйна беше предложена дългосрочна военна подкрепа, но без перспектива за краткосрочна интеграция в Алианса, припомня АФП.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски приветства “ясното и недвусмислено осъждане” от страна на Съвета НАТО-Украйна оттеглянето на Русия от сделката за зърното. “Създаден само преди две седмици във Вилнюс, Съветът вече доказа, че е ефективен механизъм за кризисни консултации”, написа Зеленски на английски език в платформата за съобщения Екс, известна преди като Туитър.
Украйна “ще продължи да изпълнява задълженията си за осигуряване на глобална продоволствена сигурност. Оставаме единни с Алианса, докато се движим по пътя към членството ни в НАТО”, добави Зеленски.