С прозвучалата в космоса песен „Излел е Дельо хайдутин“ в изпълнение на Мирела Дюлгерова беше открит изцяло обновеният планетариум в Стара Загора. Той беше възстановен след злощастен пожар изпепелил го през 1994 година.
„За мен е изключителна чест да ви приветстват по повод възстановяването на старозагорския планетариум. Намираме се в сградата на първата в България астрономическа обсерватория от тип „народна“, т.е. за хората. Това е средището, където човек си дава среща с необятната Вселена, с необятния космос“, приветства присъстващите директорът на Астрономическата обсерватория „Юрий Гагарин“ доц. д-р Алексей Стоев. Той посочи, че старозагорци и гостите на града вече могат да видят „небето над Стара Загора във всички сезони, във всички епохи-преди, сега и в далечното бъдеще. Посетителите на планетариума могат да се насладят на далечни пътешествия във Вселената и в космическото пространство“
Преди символичното прерязване на лентата водосвет за здраве отслужиха старозагорският митрополит Киприан и свещенослужители от старозагорска епархия.
„За мен е огромна чест да присъствам на откриването на планетариума и да участваме активно в неговото възстановяване. Бих искал да благодаря специално на един човек – Алексей Стоев, който изтърпя 29 години, за да дочака откриването. Целта на този планетариум е да дава познание, да насърчава науката, развойната дейност“, каза по време на откриването кметът на община Стара Загора Живко Тодоров. Той допълни, че “предстоят важни трансформации на региона и в този смисъл разчитаме на Министерството на иновациите и растежа да подкрепи Стара Загора в това. Заедно ще работим инвестициите да дойдат в нашия град. Ще подкрепим всички инициативи на министерството, които са в посока на това младите хора да се развиват, да напредват с математиката, изкуствения интелект и иновациите, които новото време дава. Ключовата дума днес е, че сме заедно хора от различни политически групи, важното е, че заедно градим и правим нещо хубаво за поколенията”, посочи още кметът.
„Днес е изключителен ден, смятам и исторически, затова, че възраждаме духа на въображението и насърчаваме развитието на творческото мислене и стремежа на хората да покоряват света през човешкия интелект и човешкото развитие“, каза по време на откриването министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева. Тя обясни, че “едно от първите наши действия бе да засилим участието на България в европейски мащаб като коопериращ член на европейската космическа агенция. Така че с действията на нашия кабинент и министерството на иновациите и растежа ние се включихме активно на европейско ниво в тези политики и действия. За последните години България е участвала в доста проекти, които са стартирали на Европейската космическа агенция, както и на европейското икономическо пространство. Имаме финансирани 44 проекта от участвали 127 на стойност над 8 милиона евро. Това е показател за това, че има голям интерес от индустрия, бизнес и хората в България да участват в съревнование и да покоряват с нови научни постижения и създават конкурeнтноспособност за България и за бизнеса”, посочи министърът на иновациите и растежа.
Тя подчерта, че още едно значимо постижение е подписването на споразумение между България и НАСА. “Ние сме 32-та държава, която се включи в споразумението “Артемида” и това включва България като значим фактор и допринася за мирното изследване на космоса. Това ни поставя сред страните, които могат да бъдат новатори и през развиването на новите космическите технологии”, допълни министърът.
Планетариумът е последен писък на модата в този тип дигитални презентации върху сферичен екран. Произведен е от американската фирма “Скайпойнт”. Той има възможност да предоставя достъп до над 5 000-6 000 космически фрагмента. С него човек ще може да направи космическо пътешествие – да се качи на космически кораб и да посети Луната, да отиде до Марс. Първите посетители на Планетариума имаха възможността да видят кратък клип за формирането на единствения естествен спътник на Земята – Луната.
Днес беше прерязана лентата и на кабинет „Космически пътешествия в пространството и времето“.
За реализацията на този проект бяха провеждани няколко кампании за събиране на средства. През 2020 година кметът на Стара Загора Живко Тодоров организира инициатива в подкрепа на възстановяването на Планетариума в Стара Загора.
Снимки: БТА