Народното събрание прие оставката на министър-председателя Николай Денков. Тя бе гласувана с 216 гласа “за”. Оставката на министър-председателя бе депозирана в деловодството на парламента вчера. В съответствие с разпоредба на Конституцията, ръководеният от Денков Министерски съвет, ще продължи да изпълнява функциите си до избиране на ново правителство и ще осигури приемственост в управлението.
Председателят на парламента Росен Желязков обясни, че в случай, че оставката на министър-председателя бъде приета на основание на разпоредбите, разписани в Конституцията, се прекратяват правомощията и на Министерския съвет. Желязков отбеляза, че съгласно въпросните текстове Министерският съвет продължава да изпълнява функциите си до избиране на нов.
С приемане на оставката се открива определената конституционна процедура по чл. 99. от Конституцията, посочи Росен Желязков. Съгласно текстовете от Конституцията президентът след консултации с парламентарните групи възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство.
От Министерския съвет, по време на правителственото заседание, Николай Денков заяви:
Правителството работи и ще работи по важните приоритети – повишаване на доходите, създаване на устойчива бизнес среда, засилване на сигурността на държавата и утвърждаване на позицията ни в международните отношения, докато бъде избрано следващото правителство.
Добрите обещания са спазените обещания, каза премиерът. По думите му това правителство удържа на дадената политическа дума и подаде оставка на деветия месец от управлението. Така изпълняваме поетия ангажимент – като налагаме нова европейска култура в партийните взаимоотношения, заяви Денков. Той каза, че кабинетът има още едно, дори по-важно, обещание и то е към българските граждани и бизнес. На тях дадохме уверение, че ще живеят и работят в нормална европейска държава с по-висок стандарт на живот, с правила, със закони, заяви българският премиер. Той благодари на министрите за усилията, които са положили през последните девет месеца, и ги увери, че могат да бъдат удовлетворени от постигнатото.
Преговорите могат да стартират при първия възможен и удобен за това момент, а именно когато преговорният екип от наша страна е в пълен състав и колегите от „Продължаваме промяната – Демократична България“ изразят готовност преговорите да започнат. Това каза пред журналисти в парламента Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС, след като Народното събрание гласува оставката на правителството.
Много отдавна ние сме оповестили, че на 6 и 7 март има конгрес на Европейската народна партия (ЕНП) и нашият лидер задължително трябва да присъства там, тъй като се взимат изключително важни решения, напомни тя и отбеляза, че задно с него е и Мария Габриел, която е заместник-председател на ЕНП.
На фона на тези отдавна оповестени ангажименти, това прибързано действие на колегите от „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ за подаване на оставка и нейното гласуване сега и веднага буди определени подозрения, коментира Петкова. Според нея не е ясно каква е целта на тези прибързани действия – дали да се използва това, че техният лидер е в чужбина, Мария Габриел също я няма, или това, което на практика техните партньори от ПП-ДБ са демонстрирали с този свой ход е, че всъщност не желаят може би да се водят преговори, а по-скоро това, което те искат, е може би да тласнат държавата към избори.
Попитана дали е бил потърсен контакт с тях за преговори, Петкова посочи: „все още никой не е потърсил контакт с нас“. Тя припомни, че главен преговарящ от тяхна страна е Мария Габриел. По думите ѝ тя трябва да е в България, за да може да стартира този процес.
Според Рая Назарян елементарната политическа логика е предполагала първо да бъде изложена оценката на министрите, тоест отчетът на тези министри какво са свършили за изминалите девет месеца и след това оставката да бъде гласувана. По думите ѝ министрите е трябвало да бъдат в залата.
Колегата ѝ Томислав Дончев смята, че това бързане може да означава и нещо друго – че управлението бяга от резултатите от собствената си работа.
Снимки: БТА