Бъдещето на паметника на Бузлуджа, неговото съхранение, вместо разрушение и туристическият му потенциал ще бъдат представени на Международното изложение “Културен туризъм” във Велико Търново, съобщиха организаторите. Паметникът е една от най-емблематичните и значими сгради на следвоенния модернизъм в България и в Европа. Построен е през 1981 г. и изоставен през 90-те години, тъй като представлява предишния социалистически период.
Младият български архитект Дора Иванова превръща в своя мисия запазването на сградата като място за изкуство, образование, събития и туризъм. За тази цел тя основава Фондация “Проект Бузлуджа” през 2015 г. с основна цел да запази автентичността на сградата, да спре разрушителните процеси, да я консолидира и обезопаси, така че да бъде отворена за посетители (което сега е строго забранено).
“Вярваме, че е важно да опазим паметника Бузлуджа, не само защото е шедьовър на архитектурата, строителството и изкуството, но и защото трябва да помним миналото си, особено ако е травматично или трудно. Паметникът е построен, за да бъде символ на комунизма, днес той е символ на конфликт между хората с различни гледни точки към миналото. Нашата цел за бъдещето е да запазим сградата като място на диалог, толерантност и образование, който може да служи за пример за хилядите други забравени паметници и обекти”, посочва архитект Дора Иванова.
Международното признание за него идва от световния доклад на ICOMOS International – “Наследство в риск” за периода 2016-2019 година. От всички застрашени обекти в цял свят, за корицата на изданието е избран именно паметникът Бузлуджа. През 2020 г. започва първата консервационна работа на място с проекта “Аварийна стабилизация на мозайки”, подкрепен от фондация “Гети”.
Във връзка с проекта за опазване и управление на монумента “Бузлуджа” експерти от ICTC (Международния съвет по културен туризъм), ИКОМОС Германия и “КулТур” ООД проведоха съвместно теренно изследване за потенциала на монумента и архитектурното наследство в контекста на стратегията за развитие на културния туризъм. Резултатите са в две посоки: експертно-стратегически в плана за консервация и мениджмънт на паметника, както и културно-практически, които включват и първия по рода си професионален туристически продукт на монумента, който стартира от 2021 г.
Участник в проекта на фондация “Проект Бузлуджа”, член на ICTC и експерт по архитектурно наследство е и Радослав Илиев от “КулТур”. Той ще представи в рамките на изложението “Културен туризъм” резултатите на проекта и перспективите.