Снимки: БТА
Градски парк “Мини Габрово” показва чрез макети в умален мащаб как е изглеждал градът през 18-ти и началото на 19-ти век.
Паркът беше открит днес в двора на едно от най-старите градски училища в квартал “Шести участък” – там, където преди повече от 200 години са се заселили първите габровци – дервентджии /пазители на прохода Шипка/, касапи, занаятчии.
Инициативата за създаване на парка е на народното читалище “Будителите 2017” и е с финансовата подкрепа на Община Габрово по програмата за култура. Един от атрактивните макети, показан днес, е двуметров изглед на стария квартал “Шести участък” със старите къщи и с улиците отпреди 200 години. Паркът включва шест миниатюри на знакови габровски сгради.
Идеята за създаване на умалени модели на емблематични габровски сгради се зароди преди година, когато отбелязахме 160-годишнината от обявяването на Габрово за град, каза за БТА Светослав Славчев, председател на читалище “Будителите 2017”.
По думите му проектът е бил насочен към 10 личности, първи в страната – всеки в своята област, но малко познати в града, тъй като нямат паметници – първият морски капитан, първата жена летец, първата оперна певица, пяла в Миланската скала.
Тогава се роди идеята, посочи Славчев, да създадем макети на знакови сгради, а в тях да има информация за личностите, свързани с тях. По-късно създадохме постоянна експозиция и имаме намерение да продължим да обогатяваме колекцията с нови макети.
Автор на миниатюрите е художникът реставратор Климент Генчев, който е създавал всяка сграда в умален мащаб по архивни снимки и документи. В екипа на читалището е и историкът Емил Михов, фотограф и документалист.
Другите пет макета са къщата на фабриканта и общественик Добри Калпазанов, “Параходът” на Пенчо Семов – сега белодробна болница, вилата на индустриалеца, завещана за старопиталище, която от години се руши, домът на културата “Емануил Манолов” и железопътната гара.
Макетите са поставени върху масивни постаменти и са под стъклени куполи, така че да издържат целогодишно на атмосферни влияния и да се запазят невредими.
БТА