Първото изображение на черна дупка, заснето преди четири години, разкри размит, огнен обект с формата на поничка. Сега учени са използвали изкуствен интелект, за да “ретушират” тази космическа красота, съобщават световните осведомителни агенции. Актуализираната снимка, публикувана в “Астрофизикъл джърнъл летърс”, запазва оригиналната форма, но показва по-тънък пръстен и е с по-голяма острота на изображението, отбелязва Асошиейтед прес.
Снимката, публикувана през 2019 г., показа огромната черна дупка в центъра на галактиката M87, която се намира на повече от 53 милиона светлинни години от Земята. Една светлинна година се равнява на 9,5 трилиона километра.
Снимката беше направена с помощта на данни, събрани от мрежа от радиотелескопи по целия свят, и показва завихрящи се светлина и газ.
Въпреки съвместната работа на много телескопи, в данните останаха пропуски. В настоящото изследване учените са разчитали на същите данни и са използвали машинно обучение, за да попълнят тези пропуски. Получената снимка изглежда подобна на оригиналната, но показва по-тънка “поничка” и по-тъмен център, отбелязват изследователите.
“Имам усещането, че наистина го виждаме за първи път”, каза астрофизичката и водещ автор Лия Медейрос.
Медейрос допълни, че екипът планира да използва машинно обучение и върху други изображения на небесни обекти, включително и за черната дупка в центъра на нашата галактика Млечен път.