Парламентът разреши на Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ) да заплати от утвърдения си бюджет за 2022 г. 50 на сто от изпълнените дейности по превантивно, текущо и зимно поддържане и за ремонтно-възстановителни работи при аварийни ситуации. “За” гласуваха 122-ма депутати, 35 бяха “против” и двама се въздържаха.
Според приетото решение, останалите 50 на сто от всички финансови задължения на агенцията, възникнали по изпълнени дейности, сертифицирани до момента на влизането му в сила, се извършват след решение на Народното събрание (НС) и въз основа на доклад, изготвен от междуведомствената работна група и становище на парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление.
Решението в редакция на парламентарната регионалната комисия подкрепиха формациите от управляващата коалиция. ДПС, “Възраждане” и един депутат от ГЕРБ-СДС бяха “против”, а двама народни представители от “Продължаваме Промяната” се въздържаха. Преди това беше отхвърлено предложението на ГЕРБ-СДС за явно гласуване със ставане на крака.
С 0 гласа “за”, 25 “против” и 132 “въздържал се” депутатите отхвърлиха другото проекторешение за разплащане с пътните фирми, внесено от “Има такъв народ”. С изключение на депутата, гласувал “против” едното проекторешение, ГЕРБ-СДС не участваха в гласуванията и на двете предложения.
Според приетото днес решение, АПИ следва да предприеме всички необходими правни и фактически действия по възлагането на нови дейности по сключените договори, за да се обезпечи извършване на поддържане (превантивно, текущо, зимно и ремонтно-възстановителни работи при аварийни ситуации) на републикански пътища, доставка и монтаж на ограничителни системи за пътища, полагане на хоризонтална маркировка и по договорите за производство, доставка и монтаж на пътни знаци с постоянни и променливи размери на вертикална сигнализация на републиканските пътища за периода до подписването на нови договори със съответния предмет с изпълнители, избрани в резултат на открити процедури по реда на Закона за обществените поръчки, проведени през 2022 г., но не по-късно от 30 септември т.г. При необходимост сключва допълнителни споразумения към договорите със срок на действие не по-късно от 30 септември т.г.
Въпреки постигнатият консенсус обаче изказвания на депутати от “Има такъв народ” демонстрираха, че все още съществува напрежение между коалиционните партньори по темата. Председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански отправи забележки към текста. По думите му парите, които ще бъдат изплатени на фирмите, няма да дойдат от бюджета на АПИ, а трябва да дойдат от централния бюджет. Каримански посочи, че не е ясно и какво ще се случи, ако становището на регионалната комисия противоречи на това на междуведомствената комисия.
Малко по-късно председателят на парламентарната група на “Има такъв народ” Тошко Йорданов защити изказването на Каримански и добави, че депутатите ще трябва да актуализират бюджета, за да бъдат възстановени парите на Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Според него депутатите на “Има такъв народ” се намирали в интересна ситуация, защото предложенията на г-н Каримански били абсолютно точни и справедливи, познавайки манталитета на коалиционните партньори, било напълно възможно след това те да гласуват против цялото решение. Затова Йорданов призова колегите си да гласуват против предложенията на Каримански, за да постъпят “коалиционно тъпо, но коалиционно”.
От ДПС И ГЕРБ се включиха с реплики към Тошко Йорданов добавяйки, че не знаят дали решението е тъпо, но е противозаконно, защото правомощия на изпълнителната власт не могат да бъдат прехвърляни на законодателната дори с решение на Народното събрание. Депутатът от ГЕРБ Любен Дилов-син заяви, че трябва да се помисли освен регионалната комисия да се изказва и комисията по вероизповедания, защото “имаме явен библейски сюжет. Цялото това решение служи като смокиново листо на премиера Кирил Петков, защото няма никаква логика Министерски съвет да не реши този казус.”
Тошко Йорданов се съгласи, че решението е противоконстотуционно и добави, че одобряването на останалата част от плащанията от парламентарната комисия по регионално развитие представлява “наказателна операция” заради намеци, че могат да се правят далавери с парите на МРРБ. Той заяви, че “Има такъв народ” няма да оттегли предложението за създаване на временна комисия, която да следи, да одобрява всички големи плащания на всички министерства.
Искрен Митев от “Продължаваме промяната” пък заяви, че истинските рекетьори са ГЕРБ, защото “поставяха българските фирми на колене, карайки ги да се молят да им давате договори”. “Сега ни карате ние да платим вашата сметка”, коментира той.
Председателят на комисията по транспорт и съобщения Борислав Гуцанов от БСП репликира с въпроса дали депутатите от ГЕРБ не се чувстват неудобно да говорят за пътища, “при положение че пътищата се превърнаха в нарицателно на корупцията през последните 12 години”. Според него кашата била забъркана именно от ГЕРБ, защото не може да имаш налични 710 милиона и да подпишеш договори за 3 милиарда и 300 милиона.
Зам.-председателят на Народното събрание Мирослав Иванов от “Продължаваме промяната” продължи думите на Гуцанов като заяви, че “ремонта на ремонта на ремонта и така до края на света е в инетерс на ГЕРБ, защото те обичат да възлагат в нарушение на Закона за обществените поръчки“, а Явор Божанков нарече построените от ГЕРБ пътища “хубава работа, ама гербаджийска”.
От “Възраждане” и ДПС дадоха да се разбере, че също няма да подкрепят проекторешението, което според тях е противоконституционно. От ГЕРБ пък поискаха гласуването да бъде явно чрез ставане от място с поименно извикване на депутатите, за да е видно кой стои зад това според тях “срамно решение”. Предложението обаче беше отхвърлено.