Решение по оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС) за осми блок ще има до 2 години. Това каза министърът на енергетиката Румен Радев пред журналисти. Той уточни, че само е започнала процедура за ОВОС.
По време на Третата международна конференция днес министърът каза, че за блока е започнала процедурата по оценка на въздействие върху околната среда. Процедурата започва с подготовка на документите.
Министър Радев коментира още, че е рисково да се разчита в бъдеще да се извежда отработеното ядрено гориво от България в Русия, затова се търси алтернативен вариант. По тази тема се водят разговори със САЩ, Франция и други страни.
Министърът на енергетиката се надява в следващия месец да бъде подписано междуправителственото споразумение между България и САЩ. След това то ще трябва да се ратифицира от Народното събрание. По време на конференцията Румен Радев уточни, че споразумението не се фокусира само върху избора на ядрения остров и на тази технология, но и позволява по-широко сътрудничество в обмена на знания, опит, информация, развитие на кадри, допълнителни технологии. Освен това ще се развиват и взаимни проекти в частта на преработката и дългосрочното съхранение на високорадиоактивни отпадъци.
За реализацията на седми и осми блок на АЕЦ “Козлодуй” се обмисля вариант около 30 процента да бъде собствен капитал и 70 на сто – привлечен капитал. Това каза изпълнителният директор на АЕЦ “Козлодуй” Валентин Николов по време на конференцията. Той уточни, че преди да се мисли за структурирането на проекта, трябва да се знаят пълните му обеми. Това много зависи и от ОВОС-а, който ще бъде направен за осми блок, като надеждите са да има застъпване на работата на осми блок с пети и шести. Това ще покаже дали има нужда да се изградят охладителни кули.
Вече са водени предварителни разговори с банки, но конкретното привличане на финансиране ще стане ясно на по-късен етап, добави изпълнителният директор на АЕЦ “Козлодуй”.
От 5000 до 10 000 души се очакват да бъдат пряко ангажирани в строителството на двата на нови блока и съпътстващите дейности, посочи Николов. Затова в момента се оглеждат всички сгради около централата, за да може тези хора да бъдат настанени. Работи се по въпросите за изграждането на довеждащата инфраструктура в района на Козлодуй.
Снимки: БТА