Снимки: Built.bg
Знаете ли, че в София има Летен театър? Вече няколко поколения столичани не подозират за съществуването му. Причината е, че от две десетилетия е в частни ръце, а се руши още от преди това.
Летният театър се намира в гората под Софийската Семинария, част от Борисовата градина. На същото място – улица „Митрополит Кирил Видински“ 10, преди години е имало и трамвайна спирка. Спирка „Борова гора“, точно преди емблематичната спирка „Вишнева“, е била построена именно, за да стигат хората до откритата сцена. Информацията за построяването на театъра е оскъдна, но теренът е отбелязан като такъв още на старите карти на София от 60-те години.
По-възрастните софиянци помнят мястото като открита сцена за изкуство. Преди 1989 г. тук са правени музикални концерти на открито, театрални представления, използвало се е и като лятно кино.
След промените обаче интересът към тези събития намалява и летният театър за кратко е дискотека под звездите. За тази цел съществуващите основни постройки са достроени, около тях са направени още няколко допълнителни сгради, които днес са в най-тежко състояние.
Как се стигна до тук? В края на 2002 г. с решение на Столичния общински съвет Летният театър е апортиран, заедно с къпалнята „Мария Луиза“. Попадат в ръцете на създадено същата година смесено дружество на знаковия бизнесмен Георги Илиев. След убийството му 2 години по-късно неговият дял е продаден от наследниците му на Румен Гайтански-Вълка. Имотът е общо 70 декара и включва също градинката с обсерваторията на СУ.
През годините се чуват намерения за строеж на хотел и частни сгради на мястото на тези знакови за столичани места. През 2012 г. в медиите излиза информация, че Румен Гайтански планира ремонт на къпалнята, който така и не започва.
В годините назад именно рушащият се басейн е тема на медиен интерес, а театърът остава в периферията. Като частен терен мястото се пази с охрана и кучета и остава далеч от хорските очи.
През 2019 г. столичният кмет Йорданка Фандъкова обяви, че е възложила на експертите си да направят анализ и да дадат предложения как Столичната община да си върне загубените имоти.
Днес обектът още се пази, но порталът е отворен, а оградата пробита на редица места – така всеки може да влезе и да види до каква разруха са довели годините, в които мястото е изоставено. Здрава стои единствено основната сграда със сцена в центъра на терена.
По трибуните са израснали дебели дървета, а по-малката постройка, от която някога са се прожектирали филмите, е почти срутена. Още по-лошо е състоянието на страничните сгради, върху които са паднали големи дървета и са сринати.
Развръзка по казуса се очаква в следващите дни. На 13 януари предстои обсъждане в Столичният общински съвет на новия Подробен устройствен план на Борисовата градина. В него е записано, че е абсолютно недопустима намесата по отношение на предназначението, функцията и архитектурният вид на сградите, които попадат в обхвата на парка. Това важи в пълна сила и за Летния театър.
„Целта е да няма презастрояване, но да не изключва модернизация и осъвременяване“, коментира за Built.bg председателят на комисията по архитектура в СОС арх. Ивайло Петков. Вероятно по време на обсъждането проектът на Подробния устройствен план ще бъде коригиран и детайлизиран. Но целта му е да защити съществуващото имущество.
Накратко дори в частни ръце Летният театър трябва да може да бъде ремонтиран и осъвременен, но не и разрушен или предназначението му да се смени.
Отделен остава обаче въпросът може ли да се задължи собственикът да направи ремонт и да поддържа мястото? И дали изобщо някога Летният театър ще посреща гости отново?
Автор: Built.bg