Високопоставени представители на ЕС се отправят към Вашингтон с надеждата да сключат споразумения със САЩ, за да сложат край на митата от ерата на Тръмп и да смекчат влиянието на отпуснатите от Вашингтон “зелени” субсидии, въпреки че е вероятно преговорите да не доведат до желаната от Брюксел положителна развръзка, съобщи Ройтерс.
Президентът на САЩ Джо Байдън ще посрещне председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел днес, за да покажат единната си позиция по отношение на Украйна. Търговските спорове обаче влошават връзките между двете страни.
САЩ отмениха митата за внос на стомана и алуминий от ЕС, наложени от бившия американски президент Доналд Тръмп през 2018 г., но при условие, че двете страни одобрят до края на този месец мерки срещу свръхкапацитета в непазарни икономики като Китай и да популяризират по-зелена стомана.
Трансатлантическите партньори се сблъскват с трудности да постигнат споразумение, тъй като Вашингтон иска ЕС да наложи мита върху вноса на метали от Китай, а Брюксел отговаря, че не може да го направи преди едногодишно проучване, за да спази правилата на Световната търговска организация.
ЕС се надява също утрешната среща на върха да доведе до споразумение, което да смекчи удара от Закона за инфлацията, предлагащ на потребителите данъчни облекчения за закупуването на електрически превозни средства, сглобявани в Северна Америка.
Двете страни преговарят за споразумение, което ще позволи електрическите превозни средства с критични материали от ЕС – кобалт, графит, литий, магнезий и никел – да получат частични данъчни облекчения. Имайки предвид нуждите на ЕС от подобни материали за зеления му преход, положителното влияние за блока може да бъде ограничено, отбелязва Ройтерс.