След години, в които беше изоставена и пустееше и вследствие на широкия обществен натиск, сградата на бившето иранско посолство вече е напълно ремонтирана. Опасенията, че на нейно място ще се появи друго здание са в миналото, след като ремонтът е върнал автентичния й вид.
Сградата се намира на ъгъла на бул. „Васил Левски“ и ул. „Иван Вазов“. Простроена е преди повече от 100 години, в началото на ХХ век. Тогава там е живял чехът Йозеф Шмаха, първият главен артистичен директор на Народния театър. За дъщеря му Жозефина в последствие се жени популярният български театрален режисьор и актьор Сава Огнянов и къщата става техен дом.
В годините след Втората Световна война имотът става дипломатическа собственост – през 70-те там се помещава посолството на Монголия.
Зданието е с типичната за началото на миналия век богата орнаментика и много детайли в стил сецесион. Интересна е не само основната къща, но и красивата, масивна ограда, която пази вътрешния двор от хорските очи.
Вътре е запазена и обширна градина с редки дървесни видове и храсти. През 1978 г. сградата е защитена като част от групов паметник на културата. След изнасянето на дипломатическата мисия на посолството на Иран преди години, сградата пустееше и се рушеше.
Собственик е Държавната „Агенция за дипломатически имоти в страната“ (АДИС). През 2017 г. се появи проект за ремонт на имота, който предизвика вълна от недоволство. В Столичния общински съвет беше внесен план за цялостна промяна на терена, включително изграждането на нова 8-етажна административна сграда на площ близо 4500 кв. и височина 26 м. Изчисленията показваха, че това ще бъде здание с големината на съседната Спорна палата.
Инвecтициoннoтo нaмepeниe беше oбявeнo ĸaтo “oбocoбявaнe нa пpeдcтaвитeлcтвo – мeждyнapoдeн бизнec цeнтъp”. Πpeдвидeнo бешe изгpaждaнe и нa две пoдзeмни нивa c 45 пapĸoмecтa. Това предизвика силен обществен отзвук, включително и започването на мащабна петиция срещу проекта, която събра няколко хиляди последователи и застъпници. В крайна сметка СОС така и не одобри проекта.
Сред основните критици беше тогавашният общински съветник от „Демократична България“, а днес заместник-министър на околната среда и водите Тома Белев. Той предложи държавата да отстъпи имота на общината и там да се направи детска градина или културен дом.
Днес, след като ремонтът вече е приключен, Белев коментира пред Built.bg така: „Ремонтът извършен на сградата касае фасада, дограма и покрив и автентичността е запазена. За мен като столичанин е важно, че сградата се запази с обема и градината си“.
Белев обаче остава критичен и акцентира на това, че поне държавата и общината трябва да дават добър пример в реновирането на сгради, които са паметници на културата.
През 2020 г АДИС обявиха официално, че мащабният проект за реконструкция, който предвижда 8-етажна бизнес сграда не е актуален и подготвят план за възстановяването й в автентичен вид. Планът беше съгласуван с Националния институт за недвижимо културно наследство към Министерство на културата и ремонтът започна в края на годината.
Ремонтирани са фасадата и покривът на основната сграда, както и емблематичната ограда. Вътрешността на сградата, както и самата градина обаче още са в процес на довършване показа посещението ни на място.
Все още няма информация за какво смята АДИС да използва имота след реконструкцията. Създаването на подписка за спасяването й преди няколко години породи и тези дискусии.
Тогава общественото мнение наклони към два варианта – превръщането на сградата в артистичен център или създаването музей, който да пази историята на дипломацията, с която е свързана страната ни и самата сграда. А каква ще бъде наистина съдбата й предстои да видим.
Автор: Built.bg