Световните пазари на редкоземни елементи се готвят за стабилни нива на растеж от около 6 процента на година (според т. нар. комбиниран годишен темп на растеж) за прогнозния период 2022 – 2031 година. Очаква се също така търсенето на суровини за производството на батерии да нараства годишно с повече от 7 процента в световен мащаб. Това сочи проучване на консултантската компания “Фючър Маркет Инсайт” (Future Market Insights), цитирано от “Маркет уоч”.
Нарастващите предпочитания на потребителите към електрически превозни средства, както и бързото разрастване на автомобилната и електронната индустрия се очертават като основните фактори, които засилват растежа на пазарите на редкоземни елементи, посочват експертите.
Според тях наличието на сектори с висок потенциал за растеж, включително потребителските стоки и възобновяемата енергия в развитите страни като САЩ, Великобритания и Германия, ще стимулира търсенето на пазара.
Редкоземни елементи се използват в електрически и електронни компоненти и в различни промишлени процеси, включително производството на стъкло, керамика, както и в металургията. Те са от съществено значение за направата на постоянни магнити за електромоторите на електрически превозни средства, а също така и за много технологии за възобновяема енергия.
Постоянните магнити, използвани във вятърните турбини, се произвеждат от редкоземни елементи като диспрозий и неодим. Устойчивият ръст на броя на ветрогенераторите в световен мащаб ще създаде благоприятна среда за търсене на редкоземни метали, показва също така проведеното изследване.

С прогнозите за увеличение на пазара на електрически и хибридни модели през следващите няколко години, търсенето на ценните елементи от страна на автомобилостроителите непрекъснато ще нараства, според експертите.
Процесът на урбанизация в развиващите се страни и все по-голямата дигитализация в страни като Южна Корея, Китай и Индия повишават търсенето на потребителска електроника, което от своя страна насърчава продажбите на редкоземни елементи.
Те представляват група от 17 химични елемента, които в повечето случаи са с ниска концентрация в земните недра – лантан, церий, празеодим, неодим, прометий, самарий, европий, гадолиний, тербий, диспрозий, холмий, ербий, тулий, итербий, лутеций, скандий и итрий.
Въпреки че някои от редкоземните елементи се срещат по-често, отколкото подсказва наименованието им, те са трудни и скъпи за добиване и обработка, обяснява Ройтерс.
Китай държи по-голямата част от световния преработвателен капацитет, като през 2019 г. и бил източник за около 80 процента от вноса на редкоземни метали в САЩ и на 62,3 процента от световното производство. Това сочат доклади на американската геоложка служба.
Въпреки това износът на минерали от Китай достигна 5-годишен минимум през 2020 г., когато беше повлиян от спада в търсенето, причинен от мерките за овладяване на пандемията от коронавирус, и от нарастващата конкуренция.
С разхлабване на някои ограничителни мерки през 2021 г. пазарите се върнаха към обичайните си ръстове, като китайското производство на редкоземни елементи заемаше дял от около 60 процента от световното. Внос в САЩ достигна 160 милиона долара – значително увеличение спрямо 109 милиона долара, отчетени година по-рано, според информация на американската служба.
От няколко месеца Китай засилва контрола си над пазара на 17-те химични елемента. Като една от причините се посочват стратегическите сливания на водещи компании в страната, докато същевременно Пекин държи “ключовете” на световните доставки на критично важните елементи. Това съобщи вестник “Вашингтон таймс”, позовавайки се на изследване на водещата агенция за отчитане на цените на пазарите “Бенчмар Минерал Интелиджънс” (Benchmark Mineral Intelligence).
Според данните на агенцията, Китай контролира над две трети от редкоземните елементи в света и произвежда 40 процента от световния полисилиций – основен материал за производството на слънчевите клетки. Страната е производител и на приблизително 73 процента от литиево-йонните батерии.
Още през декември водещи китайски промишлени компании създадоха с подкрепата на правителството голямо държавно обединение – Китайска корпорация за редкоземни елементи, припомня ТАСС. Целта на алианса е да осигури стабилни доставки на суровини за високотехнологичния сектор и да повиши конкурентоспособността на страната на международния пазар. Държавния съвет на Китай притежава 31-процентен дял в него.
През първата половина на март цената на тези суровини в Китай нарасна с 14 на сто на годишна основа.

Само за април китайският износ на постоянни магнити от редкоземни елементи се увеличи със 7,7 процента спрямо предходния месец, както и с 18 процента на годишна база. През април единичната експортна цена достигна 81,57 щ. долара за 1 килограм. Това представляваше увеличение с 9,8 процента в сравнение с март и значително нарастване с 47,13 процента на годишна база. Износът на редкоземни постоянни магнити постигна ръст както в регистрираните обеми, така и в парична стойност, пише на сайта си Шанхайски пазар за метали (SMM).
Наскоро Държавният департамент обяви, че САЩ и някои от ключовите им партньори – Австралия, Германия, Великобритания и Канада са създали Партньорство за сигурност на минералите (MSP) – амбициозна инициатива за укрепване на вериги за доставки на критично важните минерали, включително и редкоземните елементи.
Въпреки че Европейският съюз е световен лидер в производството на електромобили и вятърни турбини, на територията му не се произвеждат почти никакви редкоземни елементи. Китай осигурява 98 процента от доставките на редките суровини в Общността.
Още в края на миналата година беше публикуван доклад на Клъстера за редкоземни магнити и двигатели към Европейския алианс за суровини, съфинансиран от ЕС. В него бяха посочени мерки, необходими за диверсификацията на източниците на редки елементи в ЕС и скъсване със зависимостта от китайски доставки. Мерките включваха:
– Идентифициране на подходящи източници на редкоземни елементи;
– Създаване на глобални партньорства за търговия с подобен тип суровини;
– Стимулиране на кръговата икономика на редките земни елементи ;
– Осигурен достъп до финансиране за инвестиции в сектора;
– Създаване на стандарти на ЕС и схема за сертифициране на редкоземните материали ;
– Проучване за точно дефиниране на “устойчиви редкоземни магнити”;
– Прозрачни вериги за доставки;
– Създаване на равни условия със глобални конкуренти по отношение на пазарните условия;
– Създаване на специална програма за повишаване на осведомеността относно предизвикателствата и възможностите, свързани с редкоземните метали;
– Създадена програма за мобилност на изследователи и работещи в областта;
– Подготвяне на научноизследователска и развойна дейност, свързани с редкоземните елементи по Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“.
Започналата война в Украйна и в отговор на нея – наложените на Кремъл санкции, усложниха проблемите пред доставките на редките земни елементи в Европа, тъй като наред с Китай, Русия е една от водещите износителки в сектора.
На този фон по-рано през месеца информационния портал “Канадас Нешънъл Обзървър” съобщи, че Отава е изготвила проект за Канадска стратегия за критично важните минерали, която се фокусира върху редкоземни елементи, както и върху литий, графит, никел, кобалт и мед.
Към момента Канада не добива никакви литиеви или редкоземни елементи, но проучвания са намерили такива запаси. Канадското правителство възнамерява в бъдеще да замести руските доставки, след като въведените западни санкции ограничиха износа от Русия. Очаква се пазарът на редкоземни елементи да расте, като Световната банка и Международната агенция по енергията прогнозират, че до 2050 г. търсенето на минерали и метали с критична важност ще скочи с 500 процента.
Канадският министър на природните ресурси Джонатан Уилкинсън каза, че най-новата Канадска стратегия за критично важните минерали ще бъде публикувана през есента, но отбеляза, че правителството вече е предвидило 4 милиарда долара за нея.
Планът включва ускоряване на одобрението на нови проекти за проучване и производство на подземни богатства, особено на федералните процеси за проверка на Агенцията за оценка на въздействието на околната среда на Канада.
Предвидени са и 1,5 милиарда долара за инфраструктура, като се има предвид, че много от минералите и металите се намират в части на страната, до които е трудно да се стигне, каза още Уилкинсън.
Канада няма да може да замени Русия на пазарите на редкоземни метали, каза в четвъртък руският посланик в Отава Олег Степанов в интервю за телевизия Россия-24, предаде ТАСС.
След като заяви, че канадците нямат експортните мощности, за да доставят втечнен природен газ за Европа, Степанов добави, че за Отава ще бъде и доста проблемно да замени Русия и Китай на пазарите на редкоземни минерали.
Източник: БТА
Коментар > Новини
Ще запази ли Китай короната си?
Световните пазари на редкоземни елементи се готвят за стабилни нива на растеж от около 6 процента на година (според т. нар. комбиниран годишен темп на растеж) за прогнозния период 2022 – 2031 година. Очаква се също така търсенето на суровини за производството на батерии да нараства годишно с повече от 7 процента в световен мащаб. Това сочи проучване на консултантската компания “Фючър Маркет Инсайт” (Future Market Insights), цитирано от “Маркет уоч”.
Нарастващите предпочитания на потребителите към електрически превозни средства, както и бързото разрастване на автомобилната и електронната индустрия се очертават като основните фактори, които засилват растежа на пазарите на редкоземни елементи, посочват експертите.
Според тях наличието на сектори с висок потенциал за растеж, включително потребителските стоки и възобновяемата енергия в развитите страни като САЩ, Великобритания и Германия, ще стимулира търсенето на пазара.
Редкоземни елементи се използват в електрически и електронни компоненти и в различни промишлени процеси, включително производството на стъкло, керамика, както и в металургията. Те са от съществено значение за направата на постоянни магнити за електромоторите на електрически превозни средства, а също така и за много технологии за възобновяема енергия.
Постоянните магнити, използвани във вятърните турбини, се произвеждат от редкоземни елементи като диспрозий и неодим. Устойчивият ръст на броя на ветрогенераторите в световен мащаб ще създаде благоприятна среда за търсене на редкоземни метали, показва също така проведеното изследване.
С прогнозите за увеличение на пазара на електрически и хибридни модели през следващите няколко години, търсенето на ценните елементи от страна на автомобилостроителите непрекъснато ще нараства, според експертите.
Процесът на урбанизация в развиващите се страни и все по-голямата дигитализация в страни като Южна Корея, Китай и Индия повишават търсенето на потребителска електроника, което от своя страна насърчава продажбите на редкоземни елементи.
Те представляват група от 17 химични елемента, които в повечето случаи са с ниска концентрация в земните недра – лантан, церий, празеодим, неодим, прометий, самарий, европий, гадолиний, тербий, диспрозий, холмий, ербий, тулий, итербий, лутеций, скандий и итрий.
Въпреки че някои от редкоземните елементи се срещат по-често, отколкото подсказва наименованието им, те са трудни и скъпи за добиване и обработка, обяснява Ройтерс.
Китай държи по-голямата част от световния преработвателен капацитет, като през 2019 г. и бил източник за около 80 процента от вноса на редкоземни метали в САЩ и на 62,3 процента от световното производство. Това сочат доклади на американската геоложка служба.
Въпреки това износът на минерали от Китай достигна 5-годишен минимум през 2020 г., когато беше повлиян от спада в търсенето, причинен от мерките за овладяване на пандемията от коронавирус, и от нарастващата конкуренция.
С разхлабване на някои ограничителни мерки през 2021 г. пазарите се върнаха към обичайните си ръстове, като китайското производство на редкоземни елементи заемаше дял от около 60 процента от световното. Внос в САЩ достигна 160 милиона долара – значително увеличение спрямо 109 милиона долара, отчетени година по-рано, според информация на американската служба.
От няколко месеца Китай засилва контрола си над пазара на 17-те химични елемента. Като една от причините се посочват стратегическите сливания на водещи компании в страната, докато същевременно Пекин държи “ключовете” на световните доставки на критично важните елементи. Това съобщи вестник “Вашингтон таймс”, позовавайки се на изследване на водещата агенция за отчитане на цените на пазарите “Бенчмар Минерал Интелиджънс” (Benchmark Mineral Intelligence).
Според данните на агенцията, Китай контролира над две трети от редкоземните елементи в света и произвежда 40 процента от световния полисилиций – основен материал за производството на слънчевите клетки. Страната е производител и на приблизително 73 процента от литиево-йонните батерии.
Още през декември водещи китайски промишлени компании създадоха с подкрепата на правителството голямо държавно обединение – Китайска корпорация за редкоземни елементи, припомня ТАСС. Целта на алианса е да осигури стабилни доставки на суровини за високотехнологичния сектор и да повиши конкурентоспособността на страната на международния пазар. Държавния съвет на Китай притежава 31-процентен дял в него.
През първата половина на март цената на тези суровини в Китай нарасна с 14 на сто на годишна основа.
Само за април китайският износ на постоянни магнити от редкоземни елементи се увеличи със 7,7 процента спрямо предходния месец, както и с 18 процента на годишна база. През април единичната експортна цена достигна 81,57 щ. долара за 1 килограм. Това представляваше увеличение с 9,8 процента в сравнение с март и значително нарастване с 47,13 процента на годишна база. Износът на редкоземни постоянни магнити постигна ръст както в регистрираните обеми, така и в парична стойност, пише на сайта си Шанхайски пазар за метали (SMM).
Наскоро Държавният департамент обяви, че САЩ и някои от ключовите им партньори – Австралия, Германия, Великобритания и Канада са създали Партньорство за сигурност на минералите (MSP) – амбициозна инициатива за укрепване на вериги за доставки на критично важните минерали, включително и редкоземните елементи.
Въпреки че Европейският съюз е световен лидер в производството на електромобили и вятърни турбини, на територията му не се произвеждат почти никакви редкоземни елементи. Китай осигурява 98 процента от доставките на редките суровини в Общността.
Още в края на миналата година беше публикуван доклад на Клъстера за редкоземни магнити и двигатели към Европейския алианс за суровини, съфинансиран от ЕС. В него бяха посочени мерки, необходими за диверсификацията на източниците на редки елементи в ЕС и скъсване със зависимостта от китайски доставки. Мерките включваха:
– Идентифициране на подходящи източници на редкоземни елементи;
– Създаване на глобални партньорства за търговия с подобен тип суровини;
– Стимулиране на кръговата икономика на редките земни елементи ;
– Осигурен достъп до финансиране за инвестиции в сектора;
– Създаване на стандарти на ЕС и схема за сертифициране на редкоземните материали ;
– Проучване за точно дефиниране на “устойчиви редкоземни магнити”;
– Прозрачни вериги за доставки;
– Създаване на равни условия със глобални конкуренти по отношение на пазарните условия;
– Създаване на специална програма за повишаване на осведомеността относно предизвикателствата и възможностите, свързани с редкоземните метали;
– Създадена програма за мобилност на изследователи и работещи в областта;
– Подготвяне на научноизследователска и развойна дейност, свързани с редкоземните елементи по Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“.
Започналата война в Украйна и в отговор на нея – наложените на Кремъл санкции, усложниха проблемите пред доставките на редките земни елементи в Европа, тъй като наред с Китай, Русия е една от водещите износителки в сектора.
На този фон по-рано през месеца информационния портал “Канадас Нешънъл Обзървър” съобщи, че Отава е изготвила проект за Канадска стратегия за критично важните минерали, която се фокусира върху редкоземни елементи, както и върху литий, графит, никел, кобалт и мед.
Към момента Канада не добива никакви литиеви или редкоземни елементи, но проучвания са намерили такива запаси. Канадското правителство възнамерява в бъдеще да замести руските доставки, след като въведените западни санкции ограничиха износа от Русия. Очаква се пазарът на редкоземни елементи да расте, като Световната банка и Международната агенция по енергията прогнозират, че до 2050 г. търсенето на минерали и метали с критична важност ще скочи с 500 процента.
Канадският министър на природните ресурси Джонатан Уилкинсън каза, че най-новата Канадска стратегия за критично важните минерали ще бъде публикувана през есента, но отбеляза, че правителството вече е предвидило 4 милиарда долара за нея.
Планът включва ускоряване на одобрението на нови проекти за проучване и производство на подземни богатства, особено на федералните процеси за проверка на Агенцията за оценка на въздействието на околната среда на Канада.
Предвидени са и 1,5 милиарда долара за инфраструктура, като се има предвид, че много от минералите и металите се намират в части на страната, до които е трудно да се стигне, каза още Уилкинсън.
Канада няма да може да замени Русия на пазарите на редкоземни метали, каза в четвъртък руският посланик в Отава Олег Степанов в интервю за телевизия Россия-24, предаде ТАСС.
След като заяви, че канадците нямат експортните мощности, за да доставят втечнен природен газ за Европа, Степанов добави, че за Отава ще бъде и доста проблемно да замени Русия и Китай на пазарите на редкоземни минерали.
Източник: БТА
Още от Built.bg
Коментар, Създателите
Рилският водопровод или защо София пие най-хубавата вода
Автор: Built.bg За разлика от много световни столици и градове, където водата става за битови нужди, но не и за пиене, София е популярна с хубавата си вода. Причината
09.11.2024
Енергетика, Коментар
Министърът на енергетиката: Да бъдат удължени със 180 дни преговорите с Украйна за реакторите и оборудването за АЕЦ “Белене”
Снимка: www.beleneproject.bg С 5 гласа “За”, шест “Против” и 6 “Въздържал се” членовете на парламентарна Комисия по енергетика не приеха Проект на решение на предложен от “БСП за България” за
08.01.2024
Инфраструктура, Новини
Основният ремонт на Дунав мост при Русе: Премахват първите стоманобетонови панели
Снимки: АПИ Основният ремонт на Дунав мост при Русе продължава с премахването на първите стоманобетонови панели. Предвижда се на ден да се демонтират по 4-ри от съществуващите панели и
07.29.2024
Създателите
Рилският водопровод или защо София пие най-хубавата вода
Бохемски истории: Съдебният дворец в столицата
“Бохемски истории”: Как беше построена сградата на Народното събрание
Коментари и анализи
Рилският водопровод или защо София пие най-хубавата вода
Министърът на енергетиката: Да бъдат удължени със 180 дни преговорите с Украйна за реакторите и оборудването за АЕЦ “Белене”
Около 40 000 българи са на воден режим заради недостатъчен капацитет на водоизточниците
Built.bg Podcast
Избрано за Вас
Архитектът на най-красивите сгради в България
Видео история: “Да съживиш храма”
Built.bg Podcast: “Строители след трусовете”
Специален репортаж: “Тъжната история на изчезналото море”
Видео: “Инженер на годината”: Милчо Миков, който ръководи изграждането на новия участък на Софийски околовръстен път
Видео: Как се възстановява сграда с историческо значение?
“Полетът на Фичето”: Мостът над река Дряновска /видео история/
Инфраструктура
Основният ремонт на Дунав мост при Русе: Премахват първите стоманобетонови панели
Оптимистичният срок за началото на изработване на техническия проект за тунела под Шипка е 2025 г
Виолета Коритарова: До края на годината започва строителството на още 4 участъка от АМ „Хемус“
Парламентът ще изслуша регионалния министър Виолета Коритарова за строителството на магистралите “Хемус” и “Черно море”
Архитектура
Богдана Панайотова е временно изпълняващ длъжността главен архитект на Столична община
Какво представлява архитектурният проект за новата автогара на Варна
Градска среда и Урбанизъм
Европейската комисия прие инвестиционни насоки за Новия европейски Баухаус
Офис пазарът в София с лек спад
758 жилища в 11 многофамилни сгради са обновени по Националната програма за енергийна ефективност
Столичната община ще постави 12 нови камери за контрол на скоростта
Бохемски истории
Бохемски истории: Съдебният дворец в столицата
“Бохемски истории”: Как беше построена сградата на Народното събрание
Денят на българската просвета и култура: „Книжовното богатство на София“
Be Green
Нови правила за разполагане на палатки, кемпери или каравани извън къмпингите
Built анализ: Дървесина вместо бетон – иновация за бързо строителство
Built анализ: Невидимото влияние на заобикалящата среда върху здравето ни
Войната в Украйна
“Файненшъл Tаймс”: Лидерите на ЕС обсъждат мерки срещу Орбан заради посещението му в Москва
ЕС и президентът на Украйна ще подпишат днес споразумение в областта на сигурността
Нови санкции за Русия: ЕС наложи ограничения за търговията с втечнен газ
Реакциите на световните медии след мирната конференция в Швейцария
Седмицата в срещи на върха: Как светът ще помогне на Украйна
Как завърши Западноевропейската обиколка на Зеленски
Последвайте ни