Снимка: AP
Алексей Навални, враг номер едно на руския президент Владимир Путин, е починал в наказателната колония в Арктика, където беше преместен в края на миналата година, обобщават световните агенции, като се позовават на съобщението на руските власти.
Смъртта на опозиционера бе обявена малко преди президентските избори в Русия, на които се очаква още веднъж руският президент Владимир Путин да победи и да циментира още повече властта си.
Навални почина на 47 години, три години след като той беше задържан в Русия след завръщане от лечение в Германия и беше пратен в затвора. Навални казваше, че задържането му и пращането му в затвора цели да лиши вече обезкървената руска опозиция от лидерската й фигура.
Съпругата на Навални – Юлия Навална, призова международната общност да държи руския президент Владимир Путин за лично отговорен за смъртта на съпруга й, ако новината, че Навални е мъртъв се потвърди. “Ако това е истина, искам Путин, целият негов персонал, цялото негово правителство, неговите приятели, да знаят, че ще бъдат наказани за онова, което причиниха на нашата страна, на моето семейство и на моя мъж. Те ще бъдат изправени пред съда и този ден ще настъпи скоро”, заяви тя, едва сдържайки сълзи си от трибуната на Мюнхенската конференция за сигурността, в която беше поканена да поканена да участва.
Руските власти не съобщиха никакви детайли относно обстоятелствата, при които е починал Навални и се ограничиха с кратко комюнике, за да уверят, че всичко е било направено, за да бъде реанимиран той, след като се е почувствал зле. Здравето на Навални беше влошено заради времето, прекарано в затвора.
“На 16 февруари 2024 г. в наказателната колония номер 3 затворникът Навални А. А. се е почувствал зле след разходка и почти незабавно е изгубил съзнание”, заяви руската Федерална служба за изпълнение на наказанията в арктическия Ямало-Ненецки автономен окръг на Русия. В съобщението се уверяваше, че спасителните служби са опитали да спасят Навални.
“Всички нужни действия за реанимация са били извършени, но те не са дали никакъв положителен резултат. Лекарите от Бърза помощ са констатирали смъртта на пациента. Причините за смъртта са в процес на установяване”, се казваше в съобщението.
Болницата в съседство на наказателната колония увери, че лекарите от Бърза помощ са пристигнали в колонията седем минути след подаване на сигнала за Навални. Действията по реанимирането му продължили около 30 минути. Преди това и лекарите на колонията също са се опитали да реанимират Навални, но въпреки тези усилия пациентът е починал.
Руската агенция “РИА Новости” съобщи, че вчера Навални е участвал чрез видеоконферентна връзка в две съдебни заседания, гледани в съд във Владимирска област и не се е оплакал от здравето си. А майката на Навални – Людмила Навална, каза, че е видяла сина си на 12 февруари в наказателната колония и тогава той е бил в добро здраве и се е шегувал. Това тя разказа в съобщение във Фейсбук, цитирано от независимото издание “Новая газета”.
Навални излежаваше присъда от 19 години затвор за, както казаха руските власти, екстремизъм. Той изпълняваше наказанието си в отдалечената колония в Арктика при много тежки условия. Многото дела, заведени срещу него, бяха до голяма степен разкритикувани от него самия и от неговите привърженици като политически мотивирани и целящи да го накажат заради това, че се е противопоставил на Путин.
Поддръжниците на Навални не са били информирани за смъртта му в наказателната колония, заяви говорителката на Навални Кира Ярмиш и уточни, че неговите адвокати пътуват към това място.
Путин, който днес е в Урал, е бил информиран за смъртта на Навални, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Но реакция на Путин засега няма. Песков каза, че наказателните служби сега проверяват и изясняват причините за смъртта на опозиционера.
В съдебните заседания, в които участваше по видеоконферентна връзка в последните месеци, Навални изглеждаше отслабнал и състарен. Проблемите със здравето му се влошиха заради гладна стачка и заради отравянето, на което той беше жертва през 2020 г. и от което той оцеля като по чудо.
На Запад много бяха онези, които незабавно заговориха за отговорност на руската власт за смъртта на Навални. Такива бяха реакциите на американския държавен секретар Антъни Блинкън, на американския вицепрезидент Камала Харис, на американския президент Джо Байдън, на френския президент Еманюел Макрон, на германския канцлер Олаф Шолц, както и на гостуващия му украински президент Володимир Зеленски, на британския премиер Риши Сунак.
“Русия е отговорна”, заяви Блинкън. Макрон обвини Кремъл, че “осъжда на смърт свободните души” в Русия. Шолц заяви, че Навални е “платил заради куража си”, Зеленски заяви, че за него “е очевидно, че Навални е бил убит както хиляди други, които са били измъчвани до смърт заради един единствен човек – Путин”. Сунак заяви, че “смъртта на Навални представлява огромна трагедия за руския народ” и отдаде почит на “най-яростния защитник на демокрацията в Русия”.
“Нека да сме ясни, Русия е отговорна”, подчерта Камала Харис, като допълни, че ако информацията за смъртта на опозиционерът се потвърди, това ще е “още един знак за бруталността на Путин”. Джо Байдън заяви, че “не е изненадан, но е възмутен” от новината за смъртта на опозиционния лидер. “Не знаем какво точно се е случило, но няма съмнение, че е смъртта на Навални е следствие от нещо, което Путин и неговите главорези са направили”, заяви Байдън. “Руските власти ще разкажат своята собствена версия”, допълни той. “Но не се заблуждавайте. Не се заблуждавайте, Путин е отговорен за смъртта на Навални”, подчерта Байдън. Той също така заяви, че обмисля допълнителни стъпки, за да бъде наказана Русия след смъртта на Навални, за когото той припомни, че “смело се е изправил срещу корупцията и насилието” на правителството на Путин.
Реакции дойдоха и от ООН, НАТО и ЕС. “ЕС държи руския режим за единствен отговорен за трагичната смърт на Навални”, каза председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Той припомни, че Навални се е борил за ценностите на свободата и демокрацията. “Русия трябва да отговаря на сериозни въпроси относно смъртта на Навални”, подчерта генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. ООН изрази възмущение от смъртта на Навални и призова за край на преследванията в Русия. А генералният секретар на организацията Антониу Гутериш призовава за “пълно, пораждащо доверие и прозрачно” разследване на смъртта на Навални. “Генералният секретар е потресен от информациите за смъртта в затвора на опозиционера Навални”, заяви говорител на Гутериш.
Руският лауреат на Нобелова награда за мир и главен редактор на опозиционното издание “Новая газета” Дмитрий Муратов определи смъртта на Навални като убийство.
Руската дипломация от своя страна отхвърли обвиненията на САЩ, а председателят на руската Държавна дума дори определи смъртта на Навални като “от полза” за Запада.
Времето в затвора не накърни решимостта на Навални. По време на съдебните заседания по различните процеси срещу него и в съобщенията, разпратени чрез неговия екип, той не преставаше да критикува остро Путин.
По време на делото по обвинения за “екстремизъм” Навални разкритикува руската офанзива в Украйна и я нарече “най-глупавата и най-безсмислена война на 21. век”. А в съобщенията, които той пращаше от колонията, той иронизираше тормоза, на който го е подлагала на затворническата администрация.
В Москва младежи, запитани днес от Франс прес относно смъртта на Навални, казаха, че се чувстват обезверени след тази новина. 28-годишната екскурзоводка Валерия заяви, че Навални е бил символ на надеждата за по-добро бъдеще за Русия и добави, че има усещането, че с неговата смърт тази надежда е умряла също”.
В послание, разпространено на 1 февруари от екипа на Навални в каналите в социалните му мрежи, опозиционерът призоваваше за протести в цяла Русия по време на президентските избори, насрочени за 15-17 март.
Руски опозиционери бяха пратени в затвора или тласнати към изгнание в последните години и репресията се засили от началото на нахлуването в Украйна на 24 февруари 2022 г. Един от най-видните опозиционери сред тях е Владимир Кара-Мурза, който излежава присъда от 25 години и също има сериозни здравни проблеми.
Друг известен опозиционер е Иля Яшин, който беше осъден на осем години и половина затвор, защото е разкритикувал убийството на цивилни в Буча, близо Киев.
Други критици на Путин пък бяха убити. Борис Немцов например беше застрелян близо до Кремъл през февруари 2015 г., като поръчителят на това престъпление все още не е известен.
Редица известни опозиционни фигури заминаха в изгнание, подобно на Михаил Ходоровски, бивш петролен магнат, който прекара 10 години в руски затвор, след като се противопостави на Путин в началото на 21 век.
Коментар > Свят
Светът след смъртта на Навални
Снимка: AP
Алексей Навални, враг номер едно на руския президент Владимир Путин, е починал в наказателната колония в Арктика, където беше преместен в края на миналата година, обобщават световните агенции, като се позовават на съобщението на руските власти.
Смъртта на опозиционера бе обявена малко преди президентските избори в Русия, на които се очаква още веднъж руският президент Владимир Путин да победи и да циментира още повече властта си.
Навални почина на 47 години, три години след като той беше задържан в Русия след завръщане от лечение в Германия и беше пратен в затвора. Навални казваше, че задържането му и пращането му в затвора цели да лиши вече обезкървената руска опозиция от лидерската й фигура.
Съпругата на Навални – Юлия Навална, призова международната общност да държи руския президент Владимир Путин за лично отговорен за смъртта на съпруга й, ако новината, че Навални е мъртъв се потвърди. “Ако това е истина, искам Путин, целият негов персонал, цялото негово правителство, неговите приятели, да знаят, че ще бъдат наказани за онова, което причиниха на нашата страна, на моето семейство и на моя мъж. Те ще бъдат изправени пред съда и този ден ще настъпи скоро”, заяви тя, едва сдържайки сълзи си от трибуната на Мюнхенската конференция за сигурността, в която беше поканена да поканена да участва.
Руските власти не съобщиха никакви детайли относно обстоятелствата, при които е починал Навални и се ограничиха с кратко комюнике, за да уверят, че всичко е било направено, за да бъде реанимиран той, след като се е почувствал зле. Здравето на Навални беше влошено заради времето, прекарано в затвора.
“На 16 февруари 2024 г. в наказателната колония номер 3 затворникът Навални А. А. се е почувствал зле след разходка и почти незабавно е изгубил съзнание”, заяви руската Федерална служба за изпълнение на наказанията в арктическия Ямало-Ненецки автономен окръг на Русия. В съобщението се уверяваше, че спасителните служби са опитали да спасят Навални.
“Всички нужни действия за реанимация са били извършени, но те не са дали никакъв положителен резултат. Лекарите от Бърза помощ са констатирали смъртта на пациента. Причините за смъртта са в процес на установяване”, се казваше в съобщението.
Болницата в съседство на наказателната колония увери, че лекарите от Бърза помощ са пристигнали в колонията седем минути след подаване на сигнала за Навални. Действията по реанимирането му продължили около 30 минути. Преди това и лекарите на колонията също са се опитали да реанимират Навални, но въпреки тези усилия пациентът е починал.
Руската агенция “РИА Новости” съобщи, че вчера Навални е участвал чрез видеоконферентна връзка в две съдебни заседания, гледани в съд във Владимирска област и не се е оплакал от здравето си. А майката на Навални – Людмила Навална, каза, че е видяла сина си на 12 февруари в наказателната колония и тогава той е бил в добро здраве и се е шегувал. Това тя разказа в съобщение във Фейсбук, цитирано от независимото издание “Новая газета”.
Навални излежаваше присъда от 19 години затвор за, както казаха руските власти, екстремизъм. Той изпълняваше наказанието си в отдалечената колония в Арктика при много тежки условия. Многото дела, заведени срещу него, бяха до голяма степен разкритикувани от него самия и от неговите привърженици като политически мотивирани и целящи да го накажат заради това, че се е противопоставил на Путин.
Поддръжниците на Навални не са били информирани за смъртта му в наказателната колония, заяви говорителката на Навални Кира Ярмиш и уточни, че неговите адвокати пътуват към това място.
Путин, който днес е в Урал, е бил информиран за смъртта на Навални, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Но реакция на Путин засега няма. Песков каза, че наказателните служби сега проверяват и изясняват причините за смъртта на опозиционера.
В съдебните заседания, в които участваше по видеоконферентна връзка в последните месеци, Навални изглеждаше отслабнал и състарен. Проблемите със здравето му се влошиха заради гладна стачка и заради отравянето, на което той беше жертва през 2020 г. и от което той оцеля като по чудо.
На Запад много бяха онези, които незабавно заговориха за отговорност на руската власт за смъртта на Навални. Такива бяха реакциите на американския държавен секретар Антъни Блинкън, на американския вицепрезидент Камала Харис, на американския президент Джо Байдън, на френския президент Еманюел Макрон, на германския канцлер Олаф Шолц, както и на гостуващия му украински президент Володимир Зеленски, на британския премиер Риши Сунак.
“Русия е отговорна”, заяви Блинкън. Макрон обвини Кремъл, че “осъжда на смърт свободните души” в Русия. Шолц заяви, че Навални е “платил заради куража си”, Зеленски заяви, че за него “е очевидно, че Навални е бил убит както хиляди други, които са били измъчвани до смърт заради един единствен човек – Путин”. Сунак заяви, че “смъртта на Навални представлява огромна трагедия за руския народ” и отдаде почит на “най-яростния защитник на демокрацията в Русия”.
“Нека да сме ясни, Русия е отговорна”, подчерта Камала Харис, като допълни, че ако информацията за смъртта на опозиционерът се потвърди, това ще е “още един знак за бруталността на Путин”. Джо Байдън заяви, че “не е изненадан, но е възмутен” от новината за смъртта на опозиционния лидер. “Не знаем какво точно се е случило, но няма съмнение, че е смъртта на Навални е следствие от нещо, което Путин и неговите главорези са направили”, заяви Байдън. “Руските власти ще разкажат своята собствена версия”, допълни той. “Но не се заблуждавайте. Не се заблуждавайте, Путин е отговорен за смъртта на Навални”, подчерта Байдън. Той също така заяви, че обмисля допълнителни стъпки, за да бъде наказана Русия след смъртта на Навални, за когото той припомни, че “смело се е изправил срещу корупцията и насилието” на правителството на Путин.
Реакции дойдоха и от ООН, НАТО и ЕС. “ЕС държи руския режим за единствен отговорен за трагичната смърт на Навални”, каза председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Той припомни, че Навални се е борил за ценностите на свободата и демокрацията. “Русия трябва да отговаря на сериозни въпроси относно смъртта на Навални”, подчерта генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. ООН изрази възмущение от смъртта на Навални и призова за край на преследванията в Русия. А генералният секретар на организацията Антониу Гутериш призовава за “пълно, пораждащо доверие и прозрачно” разследване на смъртта на Навални. “Генералният секретар е потресен от информациите за смъртта в затвора на опозиционера Навални”, заяви говорител на Гутериш.
Руският лауреат на Нобелова награда за мир и главен редактор на опозиционното издание “Новая газета” Дмитрий Муратов определи смъртта на Навални като убийство.
Руската дипломация от своя страна отхвърли обвиненията на САЩ, а председателят на руската Държавна дума дори определи смъртта на Навални като “от полза” за Запада.
Времето в затвора не накърни решимостта на Навални. По време на съдебните заседания по различните процеси срещу него и в съобщенията, разпратени чрез неговия екип, той не преставаше да критикува остро Путин.
По време на делото по обвинения за “екстремизъм” Навални разкритикува руската офанзива в Украйна и я нарече “най-глупавата и най-безсмислена война на 21. век”. А в съобщенията, които той пращаше от колонията, той иронизираше тормоза, на който го е подлагала на затворническата администрация.
В Москва младежи, запитани днес от Франс прес относно смъртта на Навални, казаха, че се чувстват обезверени след тази новина. 28-годишната екскурзоводка Валерия заяви, че Навални е бил символ на надеждата за по-добро бъдеще за Русия и добави, че има усещането, че с неговата смърт тази надежда е умряла също”.
В послание, разпространено на 1 февруари от екипа на Навални в каналите в социалните му мрежи, опозиционерът призоваваше за протести в цяла Русия по време на президентските избори, насрочени за 15-17 март.
Руски опозиционери бяха пратени в затвора или тласнати към изгнание в последните години и репресията се засили от началото на нахлуването в Украйна на 24 февруари 2022 г. Един от най-видните опозиционери сред тях е Владимир Кара-Мурза, който излежава присъда от 25 години и също има сериозни здравни проблеми.
Друг известен опозиционер е Иля Яшин, който беше осъден на осем години и половина затвор, защото е разкритикувал убийството на цивилни в Буча, близо Киев.
Други критици на Путин пък бяха убити. Борис Немцов например беше застрелян близо до Кремъл през февруари 2015 г., като поръчителят на това престъпление все още не е известен.
Редица известни опозиционни фигури заминаха в изгнание, подобно на Михаил Ходоровски, бивш петролен магнат, който прекара 10 години в руски затвор, след като се противопостави на Путин в началото на 21 век.
Още от Built.bg
Коментар, Създателите
Рилският водопровод или защо София пие най-хубавата вода
Автор: Built.bg За разлика от много световни столици и градове, където водата става за битови нужди, но не и за пиене, София е популярна с хубавата си вода. Причината
09.11.2024
Енергетика, Коментар
Министърът на енергетиката: Да бъдат удължени със 180 дни преговорите с Украйна за реакторите и оборудването за АЕЦ “Белене”
Снимка: www.beleneproject.bg С 5 гласа “За”, шест “Против” и 6 “Въздържал се” членовете на парламентарна Комисия по енергетика не приеха Проект на решение на предложен от “БСП за България” за
08.01.2024
Климат, Коментар
Около 40 000 българи са на воден режим заради недостатъчен капацитет на водоизточниците
От Екатерина Тотева и Валерия Димитрова, БТА Към края на седмицата, по данни от сайтовете на ВиК операторите в България, над 60 населени места (основно села) с общо население
07.28.2024
Създателите
Рилският водопровод или защо София пие най-хубавата вода
Бохемски истории: Съдебният дворец в столицата
“Бохемски истории”: Как беше построена сградата на Народното събрание
Коментари и анализи
Рилският водопровод или защо София пие най-хубавата вода
Министърът на енергетиката: Да бъдат удължени със 180 дни преговорите с Украйна за реакторите и оборудването за АЕЦ “Белене”
Около 40 000 българи са на воден режим заради недостатъчен капацитет на водоизточниците
Built.bg Podcast
Избрано за Вас
Архитектът на най-красивите сгради в България
Видео история: “Да съживиш храма”
Built.bg Podcast: “Строители след трусовете”
Специален репортаж: “Тъжната история на изчезналото море”
Видео: “Инженер на годината”: Милчо Миков, който ръководи изграждането на новия участък на Софийски околовръстен път
Видео: Как се възстановява сграда с историческо значение?
“Полетът на Фичето”: Мостът над река Дряновска /видео история/
Инфраструктура
Основният ремонт на Дунав мост при Русе: Премахват първите стоманобетонови панели
Оптимистичният срок за началото на изработване на техническия проект за тунела под Шипка е 2025 г
Виолета Коритарова: До края на годината започва строителството на още 4 участъка от АМ „Хемус“
Парламентът ще изслуша регионалния министър Виолета Коритарова за строителството на магистралите “Хемус” и “Черно море”
Архитектура
Богдана Панайотова е временно изпълняващ длъжността главен архитект на Столична община
Какво представлява архитектурният проект за новата автогара на Варна
Градска среда и Урбанизъм
Европейската комисия прие инвестиционни насоки за Новия европейски Баухаус
Офис пазарът в София с лек спад
758 жилища в 11 многофамилни сгради са обновени по Националната програма за енергийна ефективност
Столичната община ще постави 12 нови камери за контрол на скоростта
Бохемски истории
Бохемски истории: Съдебният дворец в столицата
“Бохемски истории”: Как беше построена сградата на Народното събрание
Денят на българската просвета и култура: „Книжовното богатство на София“
Be Green
Нови правила за разполагане на палатки, кемпери или каравани извън къмпингите
Built анализ: Дървесина вместо бетон – иновация за бързо строителство
Built анализ: Невидимото влияние на заобикалящата среда върху здравето ни
Войната в Украйна
“Файненшъл Tаймс”: Лидерите на ЕС обсъждат мерки срещу Орбан заради посещението му в Москва
ЕС и президентът на Украйна ще подпишат днес споразумение в областта на сигурността
Нови санкции за Русия: ЕС наложи ограничения за търговията с втечнен газ
Реакциите на световните медии след мирната конференция в Швейцария
Седмицата в срещи на върха: Как светът ще помогне на Украйна
Как завърши Западноевропейската обиколка на Зеленски
Последвайте ни