Графика: Евростат
През 2021 г. стойността на търговията (внос и износ) със суровини между ЕС и трети страни е достигнала 178 млрд. евро, отчита Евростат.
Износът е бил на ниво 71,3 млрд. евро, а вносът – 106,8 млрд. евро, което е довело до търговски дефицит от 35,5 млрд. евро, посочва статистическото ведомство на сайта си.
Между 2001 г. и 2021 г. търговията на ЕС със суровини почти се е утроила, равнявайки се на среден годишен растеж от 5,6 на сто. През този период износът (+6,5 на сто) е нараствал по-бързо от вноса (+5 на сто).
По време на финансовата криза от 2009 г. вносът на суровини се е свил с 26,1 млрд. евро. Две трети от този спад (17,9 млрд. евро) са се дължали на намаляване на вноса на гума, метали и минерали.
Най-често изнасяните от ЕС суровини са били металите, минералите и гумата (39 на сто), следвани от дървесина, хартия и текстил (33 на сто), суровини от животински и растителен произход (28 на сто).
При вноса най-голям дял също имат металите, минералите и гумата (56 на сто), следвани от суровините от животински и растителен произход (30 на сто), дървесина, хартия и текстил (14 на сто)
Китай и Бразилия са водещите партньори за съответно износ и внос
Китай е бил основната дестинация за износ на суровини от ЕС, с дял от 16 на сто от общия експорт на блока към трети страни през 2021 година. На второ място е Великобритания (15 на сто), следвана от Турция и САЩ (по 10 на сто). Към тези четири държави е бил насочен около половината от европейския износ към страни извън общността.
При вноса от трети страни, ЕС отчита най-голям търговски обем с Бразилия (12 на сто) и САЩ (11 на сто), следвани от Украйна и Русия (по 7 на сто). Тази водеща четворка е осигурила 37 на сто от общия внос на ЕС от трети страни.
Източник: БТА