Все по-високите цени на имотите и финансовите пазари, поемането на риск от небанкови институции и ръстът на заемите представляват риск за стабилността на еврозоната, предупреди в свой доклад Европейската централна банка (ЕЦБ) в сряда.
Макар че икономическото възстановяване след кризата с коронавируса означава, че краткосрочните рискове са изчезнали, натрупват се уязвимости, които могат да имат потенциално тежки последици в бъдеще, заяви банката, цитирана от Bloomberg.
ЕЦБ подчертава нарастващите уязвимости при жилищните недвижими имоти – особено в страни, където предкризисните оценки вече бяха високи.
Банката заяви, че пазарът е „по-податлив на корекция“ и предупреди, че инвестиционните фондове, застрахователите и пенсионните фондове може да се изправят пред „значителни кредитни загуби“, ако експозицията им към корпоративен дълг с по-нисък рейтинг се влоши.
Строителството не може да се справи с търсенето и на жилищния пазар е особено горещо в страни като Германия, Франция и Нидерландия.
Междувременно, в анализ по темата, списание Economist съобщава, че по света започват да се забелязват опити за регулиране на цените на имотите и жилищното строителство.
Белият дом иска да ограничи видовете имоти, които големите инвеститори могат да купуват. Нова Зеландия премахва данъчните облекчения за инвеститорите в имоти, а Ирландия налага 10% данък върху купуването на къщи на едро. Канадската централна банка казва, че ролята, която големите инвеститори играят в жилищното строителство, изисква повече контрол.
В Германия жителите на Берлин гласуваха през септември на референдум, за да принудят най-големите жилищни инвеститори в града си да продадат повече от 200 000 апартамента на държавата, въпреки че референдумът беше необвързващ и се очаква конституционният съд да отмени резултата, ако стане закон.
Испанското социалистическо правителство е последното, което предприе мерки. Според новите предложения крупните инвеститори в недвижи имоти ще бъдат изправени пред контрол върху наемите, по-високи данъци върху празните имоти и забрана за закупуване на социални жилища.