Възобновяването на авиолинията София – Баку и изграждането на трети мост над река Дунав обсъди в Букурещ служебният вицепремиер и министър на съобщенията и транспорта Христо Алексиев, съобщиха от пресцентъра на министерството. Алексиев е в румънската столица като ръководител на българската делегация в Конференцията на пълномощните представители на Международния съюз по далекосъобщения към ООН.
В рамките на двустранните срещи, вицепремиерът Алексиев и министърът на цифровото развитие и транспорта на Азербайджан Рашад Набиев потвърдиха желанието си за възобновяване на директната въздушна линия между столиците София – Баку.
В Букурещ Алексиев се срещна вчера и със своя румънски колега Сорин Гриндияну, с когото обсъдиха изграждането на трети мост над река Дунав. За целта ще бъде подписано споразумение между двете държави. В друг документ България и Румъния ще регламентират ангажиментите на двете държави за изпълнението на проекта Fast Danube и създаването на съвместно дружество за управление на дейностите по него.

Двете споразумения с ясни задачи и конкретни срокове за изпълнение на различните етапи ще бъдат подписани в най-скоро време, увериха от Министерството на транспорта и съобщенията.
Христо Алексиев и Сорин Гриндияну посочват също, че строителството на нови мостове, удълбочаването на Дунав, фериботната свързаност и подобреното преминаване през граничните пунктове, трябва да бъдат разглеждани като един общ стратегически приоритет с няколко проекта в него.
Вицепремиерът Алексиев постави пред своя колега и въпроса за модернизацията на жп участъка Крайова – Калафат, който е продължение на жп линията от Дунав мост 2 в румънска територия.
В средата на октомври двамата вицепремиери планират обща среща в Брюксел, на която ще представят заедно проект за финансиране на следващата фаза от Fast Danube и Дунав мост 3. Христо Алексиев и Сорин Гриндияну потвърдиха желанието си, успоредно с постигнатото споразумение за Дунав мост 3 да работят и по останалите проекти за изграждане на мостове между двете държави, съгласно подписаното споразумение от 2019 г.
По време на днешния форум Христо Алексиев представи кандидатурата на България за ръководната структура на най-голямата и най-старата организация към ООН – Международният съюз по далекосъобщения, съобщиха от пресцентъра на министерството.
България е член на една от най-дългогодишните организации в съвременната история вече 142 години, заяви Христо Алексиев пред представителите на 193 държави, които участват във форума. Той подчерта, че в този период страната ни е показала своята съпричастност към целите за телекомуникационно и технологично развитие. Вицепремиерът припомни, че България е била много активна през годините като член на Съвета и в дейността на специализираните бюра на съюза.
Кандидатурата на България за Съвета бе основна тема и на провелата се среща между вицепремиера Христо Алексиев и генералния секретар на организацията Хоулин Джао.