Снимка: БТА
Районът около ТЕЦ „Марица – Изток“ има голям инвеститорски потенциал след закриването на въглищните централи, заяви министърът на околната среда и водите Юлиян Попов в предаването „Денят на живо“ по БНТ.
Всяка една голяма международна фирма в индустриалните сектори, на която се разкаже за потенциала на Маришкия регион, проявява интерес, но иска да е наясно с регулаторната среда. За да може целият регион да бъде използван за инвестиционна дейност, там поне 10 години трябва да работят над 3000 души, защото заравняването на тази площ е огромна дейност. Икономическата дейност, включително и изграждането на инфраструктура, която може да се развие там, е огромна, коментира министърът.
Основният проблем е не дали хората ще си запазят работните места, а дали те ще могат да бъдат задържани, за да може регионът да се развива. Ако „Мариците“ се развиват с потенциала, който имат, ще има голям недостиг на хора, защото тези, които сега протестират, и техните колеги, които не протестират, но са солидарни, няма да са достатъчни за това индустриално развитие, добави Попов.
Не е вярно твърдението, че Брюксел ни дава едни пари, за да затворим едни централи, категоричен беше Юлиян Попов. Според него става дума за пазарен процес, който свива непрекъснато въглищното производство, а Европейският съюз осигурява средства на страната ни да се справи с този процес.
Голяма и важна крачка в тази посока беше, че успяхме да предотвратим фрагментирането на района „Марица – Изток“ и започнахме развитието на общ устройствен план, обясни още Попов.
Той каза още, че очаква от днешната среща в Народното събрание, на която ще присъстват премиерът акад. Николай Денков, министри от кабинета и лидерите на парламентарни партии с протестиращите, диалогът да се върне на нивата от преди протестите и началото на предизборната кампания. Според него екипът на министъра на енергетиката Румен Радев е работил денонощно, за да подготви финалните териториални планове за справедлив преход на областите Стара Загора, Перник и Кюстендил. Процесът беше забавен допълнително и заради политическата нестабилност в последните две години, допълни Юлиян Попов.