Древно йеменско царство и ливански модернистичен бетонен панаирен парк бяха включени в Списъка на ЮНЕСКО на застрашените обекти на световното културно наследство, предаде Асошиейтед прес. Това са най-новите попълнения от Близкия изток.
Седемте основни забележителности на древното йеменско кралство Саба (Сабейско царство) и Международният панаирен парк “Рашид Карами” в Триполи, Ливан, бяха добавени в списъка на организацията в “спешна процедура” с надеждата за по-доброто опазване на занемарените обекти.
След добавянето им в списъка и двата обекта ще имат достъп до засилена техническа и финансова помощ, посочиха от ЮНЕСКО.
Предислямското йеменско кралство Саба, което някога се е простирало от днешната столица Сана до Мариб, понастоящем се намира на една от основните фронтови линии, разделящи бунтовниците хути от ръководената от Саудитска Арабия военна коалиция. Заплахата от унищожение в резултат на продължаващия конфликт е посочена като основна причина за добавянето на седемте забележителности, сред няколко древни храма, язовир и руините на стария Мариб.
Разрушителният конфликт в Йемен започна през 2014 г.
В резултат на въздушни удари, ръководени от Саудитска Арабия, са разрушени исторически къщи от кал в Северна Саада – “сърцето” на хутите. Повредена е и голяма част от над 2500-годишния Стар град в центъра на Сана, който също е обект на световното наследство на ЮНЕСКО. През 2015 г. въздушните удари частично разрушиха участък от язовира Голям Мариб, близо до храма Авам, една от седемте забележителности.
Модернистичният международен панаирен парк “Рашид Карами” в Ливан е проектиран през 60-те години на миналия век като част от по-широка политика за модернизиране на страната.
Недостигът на средства постоянно прекъсва строителството, преди в крайна сметка полупостроеният обект да бъде изоставен след избухването на гражданската война в средата на 70-те години.
През последните години паркът, начело с концертна зала с формата на бумеранг, привлече вниманието на няколко строителни предприемачи. ЮНЕСКО посочи, че обектът е добавен в списъка поради загриженост за неговото “състояние на опазване” и опасения, че нова реконструкция може да наруши “целостта на комплекса”.
Историческият център на украинския пристанищен град на Черно море Одеса също беше включен в Списъка на застрашеното световно наследство на ЮНЕСКО, въпреки съпротивата на Русия.
На извънредна сесия на Комитета за световно наследство в Париж шест от 21 държави гласуваха “за”, 14 се въздържаха, а Русия гласува против включването в списъка на Одеса – град, наричан понякога “Перлата на Черно море”.
“Одеса – свободен и световен град, легендарно пристанище, белязало киното, литературата и изкуствата, по този начин е поставена под засилената защита на международната общност”, се посочва в изявлението, направено от генералния директор на ЮНЕСКО Одре Азуле.
Като цяло пощадено от началото на войната през февруари 2022 г., населеното място на няколко пъти стана обект на руски бомбардировки.
“Надяваме се, че този статут ще помогне за опазването на културното наследство на Одеса, застрашено след нахлуването на Русия в Украйна”, се посочва още в изявлението. “С решението се признава изключителната универсална стойност на обекта и отговорността на цялото човечество да го опазва”.
От Комитета посочват още, че съгласно Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство всички 194 държави, които са я приели, се задължават “да не предприемат никакви умишлени действия, които могат пряко или косвено да увредят обект на световното наследство, и да съдействат за неговото опазване.”
Новият статут също така дава възможност на Киев да поиска засилена техническа и финансова международна помощ, за да осигури защитата и възстановяването на обекта, ако той бъде повреден, се казва още в изявлението.
Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО е взел решението да включи историческия център на Одеса в своя списък, заобикаляйки процедурните правила и нарушавайки основните принципи на работа, смята руското постоянно представителство в организацията. “Решението за включване на Одеса в Списъка на застрашеното световно наследство беше взето под натиска на обединения Запад, заобикаляйки процедурните правила”. Според руските представители украинските власти са скрили от ЮНЕСКО информация за разрушаването на паметници в историческия център на Одеса преди включването на града в Списъка и не са предоставили данни, поискани от консултативните органи.