Започна строежът на четвърти блок на АЕЦ Аккую, първата атомна електроцентрала на Турция, изграждана в средиземноморския окръг Мерсин, предаде турската частна телевизия НТВ.
По случай първа копка днес се състоя церемония с участието на турския министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез.
Това е последният от блоковете, от които ще се състои турската атомна централа, като всеки от реакторите ще бъде с капацитет от 1200 мегавата
Министърът на енергетиката отбеляза на церемонията, че изграждането на АЕЦ Аккую се вписва в усилията на страната да ограничи външната зависимост в енергетиката. Той обърна внимание на стъпките за увеличаване на дела на местните енергоизточници.
Поставяме си за цел първото производство на електричество от централата да бъде осъществено за стогодишнината на републиката през 2023 г., изтъкна Дьонмез.
Първият реактор на турската АЕЦ Аккую в окръг Мерсин ще бъде въведен в експлоатация следващата година, съобщи преди месец турският министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез, цитиран от новинарския сайт Хабер3.
Дьонмез каза това в изказване на съвместното заседание на политическата комисия на Парламентарната асамблея на НАТО и Специалната група за Близкия изток и Средиземно море в Истанбул.
Министърът отбеляза, че ядрената енергетика едновременно ще увеличи диверсификацията на източниците на електроенергия за страната и като чист източник на енергия ще допринесе за намаляване на емисиите на парникови и вредни газове.
“Продължават дейностите по изграждане на първата АЕЦ на нашата страна в Аккую. Очакваме догодина да пуснем първия реактор. Същевременно продължават подборът на място и технологичните подготовки за втора и трета АЕЦ”, каза още той.
Проектът за изграждане на първата атомна електроцентрала в Турция – АЕЦ Аккую – се реализира от компанията “Аккую нуклеар”, в която над 99 процента от акциите се притежават от руската компания Росатом, на базата на междуправителствено споразумение, подписано между Русия и Турция през март 2010 г.
Очаква се АЕЦ “Аккую” да произвежда 35 милиарда киловатчаса електроенергия годишно, които ще покриват около 10 процента от потреблението на електроенергия на страната.