Снимка: AP
Германският министър на отбраната Борис Писториус обясни днес , че неотдавнашното изтичане на информация от разговор на германски висши офицери във връзка с доставки на оръжие за Киев, се дължи на сериозна “лична грешка”, тъй като един от офицерите е участвал в него чрез “незащитена връзка”, предаде Франс прес.
Предстои да бъде обсъдено налагането на дисциплинарно наказание на въпросния военен, допълни министърът, цитиран от Ройтерс.
Русия вероятно е прехванала военното обаждане случайно в рамките на мащабна операция, а не в резултат на целенасочено шпиониране или следене, каза Писториус. Използването на “УебЕкс” (WebEx) за разговора е било разрешено. Германия ще предприеме технически и организационни мерки, за да гарантира, че подобен инцидент няма да се повтори, допълни министърът.
Комуникационната система на Бундесвера като цяло е надеждна, увери Писториус на пресконференция, като също така заяви, че доверието на съюзниците в Германия “остава ненакърнено”.
Германски депутати поискаха разяснения след публикуването на предполагаем 30-минутен запис от брифинг в Бундесвера от руска медия, в който очевидно се обсъждат въпроси от чувствително естество, свързани с Украйна, предаде ДПА.
В аудиозаписа се чува как висши офицери от военновъздушните сили на Германия обсъждат теоретичната възможност Украйна да използва германски крилати ракети “Таурус”.
Предполагаемото обсъждане в Бундесвера включва подробности относно дебатите за предоставяне на германски ракети “Таурус” на Украйна, както и потенциално скандално изявление по отношение на други западни съюзници.
Обменът на мнения, който се чува на аудиозаписа, засяга въпроса дали крилатите ракети “Таурус” теоретично биха могли технически да имат капацитет да унищожат построения от Русия мост към украинския полуостров Крим, анексиран от Москва в нарушение на международното право.
В аудиозаписа се споменава също, че британците имат “няколко души на място” във връзка с разполагането на техните крилати ракети “Сторм шадоу”, доставени в Украйна.
Някои виждат това като индикация, че френските и британските сили оказват помощ при контрола на целите на крилатите ракети, изпратени на Украйна. Лондон веднага отрече тези твърдения.
Канцлерът Олаф Шолц много пъти е изключвал възможността за доставяне на германски ракети “Таурус” на Украйна, въпреки многократните искания от страна на Киев, с аргумента, че се опасява, че Германия може да бъде въвлечена по-дълбоко във войната, започната от Кремъл през февруари 2022 г.