Българската асоциация за възобновяема енергия и фирмите “АМОН РА” – България и “МЕГА СОЛАР” – Нидерландия представиха на преконференция в БТА днес идеите си за нова политика по отношение на достъпността до соларните панели за бита и индустрията. Асоциацията подготвя и ще внесе в парламента предложения за промяна в законодателството, с които да се улесни монтажът на панелите, като отпаднат някои изисквания, пречещи на развитието на сектора за възобновяема енергия, обяви Илия Илиев, председател на асоциацията. Ще бъде предложено и режимът от разрешителен да премине в уведомителен, както и намаляване на таксите за достъп.
Една от идеите е общините да стимулират битовите потребители като облекчат данъците на жилища, които постигнат от 80% до 100% електрическа независимост.
От Българската асоциация за възобновяема енергия представиха опита на Нидерландия, която е една от водещите страни при възобновяемата енергия. На въпрос как точно ще приложат този опит в страната ни, Иван Велчев, председател на “АМОН РА“ – БЪЛГАРИЯ, посочи, че на първо място ще работят за облекчаване на тежката бюрокрация, която според него “най-вероятно умишлено спъва сектора”.
До една-една и половина години може да достигне у нас завършването на един проект за фотоволтаична централа, посочи Велчев. Промяната на това положение със законодателни промени ще даде възможност на сектора да се развива, а дружествата и домакинствата да бъдат с повече свободни средства, категорични са от сектора.
От фирмите фирмите казаха, че съвместно с юридическия екип на Българската асоциация за възобновяема енергия изработват правила, които да бъдат утвърдени за монтаж и сертифициране на малки фотоволтаични централи. „В момента всичко е “в ръцете на ЕРП-та”, фотоволтаиците преминават в друга група на строеж, а това води до други нива на проектиране по категории, струващо по-скъпо от самата централа”, коментира Велчев. По думите му у нас монтаж на фотоволтаични централи могат да извършват само строителни фирми с определени категории. Идеята е повече фирми с квалифицирани електроинженери да могат да генерират този вид дейност в портфолиото си, с което да се намали и безработицата, посочиха експертите.
От бранша заявиха, че ще обединят усилията си и ще работят по две направления. На първо място – за нормализиране на правната база, което ще предотврати “извиването на ръце” от ЕРП-та на малкия инвеститор и на второ – за сертификация или въвеждане опита на Нидерландия в тази посока.
В България има фотоволтаични централи на 30 години и срокът им на годност изтича, информираха специалистите. В тази връзка отправиха въпроси към Столична община има ли място за утилизация (рециклиране) на фотоволтаичните панели. От бизнеса коментираха още “порочни практики” при изграждането на фотоволтаици у нас, сред които посочиха повторно плащане за утилизация, при положение че има продуктова такса при внос.
Те дадоха пример с Нидерландия, която до 2030 г. има амбицията да стане енергийно независима благодарение на зелената енергия с поставени фотоволтаици на покрива на всяко домакинство. В момента нашият План за възстановяване и устойчивост предвижда 10 хиляди подобни покрива, което е смешно и пълен абсурд, коментираха още от бранша.