Ако днес ви попитат коя е централната улица на София вероятно ще отговорите, че това е “Витошка”. Но преди по-малко от 100 години столичният център е изглеждал по различен начин и най-оживената и главна улица е била друга – улица “Търговска”. Била е на мястото на днешното Ларго, но е напълно заличена по време на бомбардировките през Втората Световна война.
Няма точни данни от когa съществува улица “Търговска”, но в архивите е запазено, че я е имало при Освобождението. Тогава била просто кален път с 20-30 къщи, но постепенно започва да се разраства. С избирането на София за столица градът бързо започва да се разширява, а тази зона се превръща в идеален център.
Така стотици хора кръстосват улица “Търговска” всеки ден и тя се превръща в център на търговията.
В началото на 20-ти век улицата вече е развита. Реално тя е свързвала Двореца (днес Националната художествена галерия) с джамията и Централната баня, пресичайки булевард “Дондуков”. На нея са били разположени десетки дюкяни, магазинчета, ателиета и кантори. Продавали се разнообразни стоки – от хранителни продукти и зарзават, до дрехи, земеделски пособия и дори техника.
Архитектурата била типична за края на 19-ти век – с много орнаментика, сгради на няколко етажа и възможност за магазини на партера.
На улица “Търговска” се помещавали едни от най-знаковите места в София – Тетевенския хан, който се издигал на мястото на днешния Партиен дом. Там, където днес е ЦУМ било известното Македонско кафене, където се събирала македонската делегация.
Имало и безистен, в който били златарите и занаятчиите, и където продавали най-скъпите стоки. Улицата била не просто с търговско значение, но имала и социална роля – там излизали и се срещали на турско кафе хората от елита на София, мъжете обсъждали актуалните теми на деня, а дамите показвали новите си тоалети и бижута.
Тази част на столицата е ударена най-тежко по време на бомбардировките през Втората Световна война.
Улица “Търговска” буквално е срината. След войната останките са разчистени, а сградите не са възстановени. Разработен е нов градоустройствен план, който предвижда мястото да се превърне в административен и държавнически център.
Така през 50-те години там се изгражда сградата на Министерството на тежката промишленост (днес Министерския съвет), Партийният дом и площадът на Ларгото.
С изчезването на улица “Търговска” София губи още няколко по-малки и чаровни пресечки – известно е още, че там са били улиците “Дрин” и “Арда”. Градът се променя архитектурно, а с това и централната търговска част се измества към улица “Пиротска”, а по-късно и към “Витошка”. Улица “Търговска” днес се пази само в спомените на най-старите столичани, както и в няколко стари снимки и картички от началото на миналия век.
Снимки и информация: книга “Драски по софийските улици” на арх. Тодор Войников; албум със снимки на Димитър Карастоянов.
Коментар, Създателите
Рилският водопровод или защо София пие най-хубавата вода
Автор: Built.bg За разлика от много световни столици и градове, където водата става за битови нужди, но не и за пиене, София е популярна с хубавата си вода. Причината
09.11.2024